آشنایی با پوشش های سنتی قوم مایا

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، بافت های زیبا و رنگ های زنده و شاد، از قدیم الایام تا به حال، جزء جدایی ناپذیر پوشش های سنتی قوم مایا است. هنوز هم زنان مایایی با دستان پر کوشش خود، رنگ ها را به هم گره می زنند و پارچه هایی زیبا با طرح ها و نقش هایی خارق العاده می بافند. در این مقاله، لباس های سنتی این تمدن باستانی را آنالیز می کنیم. با خبرنگاران همراه باشید.

آشنایی با پوشش های سنتی قوم مایا

امروزه، لباس ها و منسوجات سنتی این تمدن، در میان مایایی های گواتمالا، شبه جزیره یوکاتان (مکزیکو)، بلیز و السالوادور هنوز هم وجود دارد. تمدن مایای هم عصر ما در نواحی روستایی گواتمالا اقامت دارد. همیشه در همه گروه های تشکیل دهنده قوم، زنانی بوده اند که مسئولیت بافتن این لباس های زیبا و رنگارنگ را بر عهده می گرفتند. نحوه بافتن پارچه ها معمولا نشانه ای از قبیله یا دهکده ای خاص است. حتی برش لباس های زنانه و مردانه در گروه ها و قبیله های مختلف این قوم، فرق دارد اما عناصر اصلی تشکیل دهنده این لباس های سنتی، در تمامی گروه ها یکسان است.

لباس های زنانه

Huipil بخشی از لباس زنانه در تمدن مایا بوده است و اکنون نیز در لباس های سنتی گواتمالا دیده می گردد. Huipil کلمه ای اسپانیایی و به معنای بلوز است.در واقع یک بلوز تزیینی است که از پنبه سبک وزن تهیه شده و با بافت های گل برجسته و رنگ های متفاوت، تزیین می گردد. این بلوزها معمولا آستین به شکل معمول ندارند. Corte نوعی دامن است که با ابزار های خاصی بافته شده و معمولا همراه با Huipil پوشیده می گردد. این دامن ها ممکن است از یک پارچه یک تکه تهیه شوند یا از به هم بافتن چندین قطعه کوچک تر. این دامن ها با استفاده از faja، به huipil وصل می شوند و با هم یک traje را تشکیل می دهند. زنان مایایی، روبانی به نام cinta به موهای خود می بندند که دارای یک مفهوم خاص فرهنگی است. عکس زیر، یک روبان مایایی را نشان می دهد که به زیبایی هر چه تمام تر بافته شده است.

لباس های مردانه

مردان مایایی، لباس هایی از جنس نخ را به دور کمر خود می پیچیدند. امروزه لباس های بازماندگان قوم مایا تحت تاثیر سنت های اسپانیایی است. مردان، بعلاوه برای مقابله با آفتاب در تابستان، از کلاه های حصیری استفاده می نمایند. آنها معمولا پیراهن هایی به رنگ سفید یا چند رنگ و شلوارهایی تا زانو یا تا مچ، می پوشند. لباس ها معمولا با طرح هایی از شکل های انسان و حیوانات تزیین می شوند. موتیفی به شکل الماس که نمادی از خورشید است، یکی از عناصر اصلی در طراحی و تزیین huipil است. Huipil مخصوص مراسم تشریفاتی، خاص این موقعیت های سنتی، طراحی می شوند و فقط به دست همسران بزرگان مذهبی قوم، تزیین می شوند. روانداز های پشمی نیز بخشی از لباس سنتی مردان مایایی است. Tzute لباس دیگری است که هم مردان و هم زنان مایایی می پوشند. این لباس های زربفت به عنوان شال و روسری نیز استفاده می شوند و مورد استفاده خاصی ندارند. هم زنان و هم مردان، صندل می پوشند. در گذشته، این صندل ها با استفاده از پوست حیوانات درست می شدند اما امروزه تحت تاثیر فرهنگ شهری، این صندل های قدیمی با صندل های جدیدی که از فروشگاه ها تهیه می نمایند، جایگزین شده اند. مردم همه روستا ها و قبایل، از کیف و کمربند استفاده نمی نمایند. قسمت های اصلی لباس سنتی مایایی، شلوار، پیراهن و دامن است که در تمام قبیله ها دیده می گردد. برای مردم قوم مایا، هر لباس، مقدس شمرده می گردد و هر بافتی، نوعی از معنویت را تداعی می نماید. آنها معتقد هستند که نوع پوشش هر فرد، ویژگی های شخصیت او را تعریف می نماید؛ از این رو، پوشش در جامعه مایایی از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین هر تکه از لباس برای مایایی ها، نمادی از هویت فرهنگی و شخصیت انسانی است. منبع: Buzzle

منبع: کجارو

به "آشنایی با پوشش های سنتی قوم مایا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با پوشش های سنتی قوم مایا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید