افتتاح اولین موزه پست و فلاتلیک کشور در شهر میراث جهانی

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، خبرنگاران/یزد اولین موزه پست و فلاتلیک کشور در شهر میراث جهانی با حمایت شهرداری و شورای اسلامی شهر و با حضور معاون وزیر و مدیر عامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران، استاندار، شهردار و مدیران استانی افتتاح شد.

افتتاح اولین موزه پست و فلاتلیک کشور در شهر میراث جهانی

این موزه شامل کامل ترین موزه پست ایران با تمام تمبرهای سلسله های قاجار و پهلوی، همچنین تمبرهای چاپ شده پس از انقلاب اسلامی می باشد که آثار جمع آوری شده نسل به نسل ادامه پیدا نموده و در مجموعه ای به نمایش گذاشته شده است.

همچنین در این مجموعه اولین نامه تاریخ یزد به اروپا و اولین تمبر تاریخ انگلستان به نمایش درآمده است، نمونه این موزه تنها در سه کشور اروپایی وجود دارد.

جمال الدین عزیزی شهردار یزد در حاشیه این مراسم که امروز چهارشنبه برگزار گردید، موزه ها را به عنوان جاذبه و عامل رونق جهانگردی شهر دانست که می تواند اطلاعات و دانش افراد را در رابطه با موضوع مرتبط افزایش دهد.

وی در مراسم افتتاح اولین موزه پُست و فیلاتلیک کشور در گفتگویی گفت: با توجه به اینکه موزه ها به عنوان جاذبه جهانگردی شهر شناخته می شوند و شهر میراث جهانی یزد هم مورد استقبال جهانگردان داخلی و خارجی واقع شده، احتیاج بود در این زمینه هم جذب جهانگرد داشته باشیم.

عزیزی خاطر نشان کرد: ما در ارتباط با راه اندازی این موزه سعی کردیم یاری هایی که از دستمان ساخته بود را انجام دهیم و برای آماده سازی فضا، مساعدت های لازم را به مؤسس آن داشته باشیم.

وی گفت: خوشبختانه امروز شاهد هستیم مجموعه خیلی خیلی جذاب و خوبی از تاریخچه پست کشور، در شهر یزد و حتی در جهان ایجاد شده است.

شهردار در مورد انتقال مدارک پستی که در ارتباط با شهر یزد هست و در سایر موزه های کشور نگه داری می گردد از قول معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیر عامل شرکت پُست ایران گفت که کم کم به این موزه منتقل خواهد شد.

وی در پاسخ به این سئوال که چنین فضاهایی چه تأثیری در رونق جهانگردی شهر دارد، گفت: اصولا در بحث جهانگردی باید فضا های متنوع در شهر ایجاد کنیم، ضمن اینکه موزه های تخصصی مثل موزه پست می تواند اطلاعات و دانش افراد را در رابطه با آن موضوع افزایش دهد.

عزیزی همچنین ادامه داد: ایجاد این گونه مراگز باعث ماندگاری بیشتر جهانگردان در شهر نیز می گردد.

رمضانعلی سبحانی فر مدیر عامل شرکت ملی پست نیز در این مراسم گفت: سومین موزه پست کشور در یزد راه اندازی شد و این استان به دلیل قدمت و پیشینه ای که در زمینه خدمات پستی دارد، شایسته ایجاد چنین موزه ای است.

وی با اشاره به پیشینه پست در ایران از زمان هخامنشیان قبل از اسلام تا به امروز، اضافه کرد: پست یک مجموعه خدمت رسان با تاریخ و پیشینه ارزشمند است که باید این تاریخ و پیشینیه را حفظ کرد.

سبحانی فر با اشاره به اینکه یزد از دیرباز در زمینه پست جزو شاهراه های اصلی ایران در نامه رسانی بود، اظهار کرد: اهتمام به راه اندازی موزه پست و تمبر در یزد به 2 دلیل آن یکی قدمت طولانی خدمات پستی در یزد و جهانی شدن آن شهر اتخاذ شد

محمدعلی طالبی استاندار یزد هم در این مراسم گفت: در این استان افراد مختلفی موزه هایی با علاقه شخصی راه اندازی کردند که باید از آنها حمایت گردد و انگیزه چنین کاری را در میان آنها تقویت کرد.

وی اضافه کرد: دستگاه های مسئول در استان قدردان چنین افرادی هستند زیرا افراد علاقه مند بدون هرگونه چشم داشتی در این عرصه فعالیت دارند و باید از ایده ها و برنامه های آنها حمایت کرد.

لازم به ذکر است؛ در این مراسم نخستین تمبر منتشر شده در ایران به مدیر عامل شرکت پست ایران اهدا شد که وی آن را به موزه پست تهران اهدا کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "افتتاح اولین موزه پست و فلاتلیک کشور در شهر میراث جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح اولین موزه پست و فلاتلیک کشور در شهر میراث جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید