با این اشتباهات، عمر اجاق گاز خود را کم می کنید

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، اگر می خواهید از اجاق گاز خود تا زمان ممکن بهره ببرید، بهتر است اشتباهات رایج را کنار بگذارید.

با این اشتباهات، عمر اجاق گاز خود را کم می کنید

به گزارش ریدرز دایجست، اگر مراقب لوازم خانگی خود نباشیم پس مجبوریم پول خود را برای هزینه تعمیر با تعویض آن ها کنیم فقط به این خاطر که حواس مان به چند اشتباه کوچک نبود و مدام آن ها را تکرار کردیم. حتی قابل اعتمادترین لوازم خانگی در بازار باید به درستی نگهداری شوند تا در طولانی ترین مدت ممکن، قابل استفاده باشند. در ادامه با موارد اشتباهی که تا به حال انجام می دادیم آشنا می شویم.

1. نخواندن دفترچه راهنما

شاید جالب باشد که به شما بگویم بهتر است دفترچه راهنمای هر وسیله ای از جمله اجاق گاز خود را بخوانید. شاید با خود بگویید: این که دیگر دفترچه راهنما نمی خواهد، فقط اجاق را روشن کن و غذا را بپز!، ولی وقتی دفترچه مختص از طریق خود را می خوانید متوجه می شوید بسیاری از ریز نکات را تا به حال درباره اجاق گاز خود نمی دانستید. این نکات در سالم نگه داشتن دستگاه بسیار مفید هستند. راهنماها می توانند حاوی نکات ویژه ای مانند نحوه تمیز کردن و مراقبت صحیح باشند.

2. مشعل ها

اگر غذا سر می رود و روغن روی گاز می ریزد، علاوه بر ظاهر شیشه ای یا استیل گاز، بهتر است مشعل ها را نیز تمیز کنید. اگر متوجه تمیز کردن مشعل ها نباشید، بعد از مدتی راه شعله ها مسدود می گردد و گاز شما به خوبی قبل پر حرارت و منظم کار نمی نماید. این امر به طور بالقوه می تواند منجر به سوختن گاز ناکار آمد و نقاط داغ احتمالی در تابه گردد، به این معنی که دیگر اجاق گاز گرما را به صورت یک دست در همه جای ظرف پخش نمی نماید.

3. لکه ها را به موقع تمیز کنیم

اگر اجازه دهیم گرد و غبار یا مواد غذایی بر روی شیشه یا سطح بالایی اجاق گاز باقی بماند بعد از مدتی به ظاهر اصلی اجاق گاز آسیب می رساند. بهتر است نسبت به تمیز کردن به موقع اجاق گاز خود حساسیت به خرج دهید تا اجاق گاز از درجه زیبایی شناسی حد خود پایین نیاید. اگر این اشتباه را به صورت مکرر انجام دهیم، ظاهر اجاق آسیب های غیر قابل جبرانی می بیند.

4. آب ریختن بیش از حد برای تمیز کردن

برای تمیز کردن اجاق الکتریکی یا گازی، بهتر است که روش تمیزکاری خود را تغییر دهید. هرگز آب ریختن بر روی اجاق گاز ایده خوبی نبوده است و جز خرابی به بار نیاورده است؛ بنابراین بهتر است برای پاکسازی اجسام بر روی گاز از دستمال نمدار بهره ببرید. به این منظور که دیگر احتیاج به آب ریختن روی اجاق ندارید. در صورت تمیزکردن با دستمال نمدار، دیگر آب به درز های اجاق (گازی) نمی رود تا زنگ بزند و از خراب شدن برد اجاق های الکترونیکی نیز جلوگیری می گردد.

5. استفاده از چاقو برای از بین بردن جِرم

بهتر است برای از بین بردن جرم ها یا غذایی هایی که روی سطح اجاق ریخته شدند و با حرارت سوختند از چاقو و اجسام فلزی استفاده نکنیم؛ زیرا موجب خط افتادگی بر ظاهر اجاق می گردد. برای از بین بردن جرم های سطح می توانید از اجسام سیلیکونی یا پلاستیکی همراه با مواد مخصوص (گاز پاک کن) بهره ببرید تا انعظاف پذیر باشند و شیشه یا استیل را خراش ندهند.

6. استفاده از سیم ظرفشویی برای شستن

بهتر است بدانید که الکترود های جرقه ای اجاق گاز، بر اثر اجسام فرساینده خراب شدند و این یعنی استفاده از سیم ظرفشویی نه تنها به ظاهر اجاق آسیب می رساند؛ بلکه به قطعات ظریف گاز های الکتریکی آسیب جدی وارد می نماید.

منبع: فرارو

به "با این اشتباهات، عمر اجاق گاز خود را کم می کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این اشتباهات، عمر اجاق گاز خود را کم می کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید