تفاوت پلو با چلو در چیست؟

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، برنج قوت غالب بیشتر ایرانی ها است و حداقل در روز یک وعده برنج را استفاده می نمایند. معمولاً برنج به دو صورت پلویی یا چلویی تهیه می گردد. پلو و چلو در واقع دو شیوه کاملاً متفاوت از پخت برنج است. در ادامه به آنالیز و تفاوت برنج پلویی و چلویی می پردازیم و بعلاوه درباره پختن آن ها تفاوت ها و نکاتی را آنالیز خواهیم کرد. برای مشاهده پخت انواع غذا، صفحه آشپزی مشاهده کنید.

تفاوت پلو با چلو در چیست؟

پلو

برنجی که به صورت پلویی پخته می گردد. موقع دم کردن آن مواد دیگری مانند گوجه فرنگی، لوبیا سبز، عدس، ماش، هویج، کشمش و… را به آن اضافه می نمایند، تا طعم لذیذتری داشته باشد. برنج پلو رامانند چلو به همراه خورش یا انواع کباب ها سرو نمی نمایند. شما می توانید پلو را در کنار خوراکی هایی همانند ماست، ترشی، سبزی و پیاز خام سرو کنید. اگر بخواهیم تعدادی از پلوهای معروف ایرانی را نام ببریم باید به؛ لوبیا پلو، استانبولی پلو، باقالی پلو، کلم پلو، دمی گوجه، مرصع پلو و … اشاره نمود.

چلو

در شیوه پختن برنج به صورت چلویی، هیچگونه ماده اضافی به برنج اضافه نمی نمایند و برنج را صرفا به صورت ساده و سفید رنگ می پزند. البته در شیوه چلویی به دو صورت برنج را پخته می گردد، یکی به صورت کته ای یا دمی و دیگری به صورت آبکش است.

شیوه پخت برنج پلویی

 • در روش پختن برنج پلویی ابتدا برنج را به خوبی پاک کنید و سپس آن را در قابلمه ای که می خواهید بپزید بریزید و به آن به مقدار یک انگشت بالاتر از سطح برنج آب اضافه کنید. و بگذارید حدود یک تا دو ساعت خیس بخورد.
 • سپس قابلمه را بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم بگذارید تا آب کم کم به جوش بیاید. هنگامی که آب به جوش آمد نوبت اضافه کردن نمک و روغن به قابلمه است.
 • بعد گذشت 10 دقیقه برنج را امتحان کنید و ببینید که آیا اطراف دانه های آن کاملا نرم و مغز آن کمی سفت باشد. اگر به این صورت بود پس نوبت به آبکشی برنج می رسد.
 • برنج را در یک صافی بریزید. قابلمه را با آب خالی بشویید و بر روی اجاق گاز قرار دهید تا آب اضافی در آن تبخیر گردد. سپس به قابلمه مقداری روغن مایع اضافه کنید و در صورت تمایل از ته دیگ نان یا ته دیگ سیب زمینی بهره ببرید (سیب زمینی را پس از پوست گرفتن و شستن به صورت حلقه حلقه قاچ کنید و در کف قابلمه قرار دهید).
 • مقداری از برنج را بر روی ته دیگ بریزید و سپس مقداری از موادی که می خواهید با آن پلو درست کنید (مانند لوبیا، عدس، ماش، باقالی و غیره که قبلا پخته و آماده شده است) را به قابلمه اضافه کنید و دوباره یک لایه برنج بریزید و سپس یک لایه دیگر از مواد، این کار را تا تمام شدن برنج و مواد انجام دهید و به این نکته دقت کنید که لایه آخر را برنج بریزید.
 • در قابلمه را به همراه دم کنی قرار دهید و اجازه دهید برنج با شعله ملایم پخته گردد.

شیوه پخت برنج به صورت چلویی

روش اول

 • برنج را پس از پاک کردم در یک کاسه بریزید و چند پیمانه آب به آن اضافه کنید تا آب به سطح یک بند انگشت بالاتر از برنج قرار بگیرد. سپس به ازای هر پیمانه برنج یک قاشق غذا خوری نمک به آن اضافه کنید و بگذارید برنج به مدت 3 تا 4 ساعت در این حالت بماند تا کاملا خیس بخورد.
 • سپس برنج را چندین بار با آب ولرم بشویید تا نمک اضافی از آن خارج گردد. دقت کنید که نباید برنج را در این مرحله چنگ بزنید، چونکه باعث خرد و شکسته شدن برنج می گردد که هنگام پختن دیگر ظاهر مناسبی ندارد.
 • در مرحله بعد یک قابلمه را تهیه کنید و به آن چند پیمانه آب و مقداری نمک و روغن اضافه کنید و بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید و بگذارید تا آب به جوش بیاید. سپس برنج را به قابلمه اضافه کنید و حدود 10 دقیقه صبر کنید تا برنج پخته گردد.
 • بعد از گذشت این زمان مقداری از برنج را امتحان کنید و ببینید که آیا اطراف دانه برنج نرم شده و مغز آن هنوز کمی سفت است. در این صورت برنج را آبکش کنید و در یک صافی بریزید. سپس آن را زیر شیر آب بگیرید و بشویید. بعلاوه قابلمه را بشویید و بر روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا آب درون آن خشک گردد.
 • سپس به قابلمه مقداری روغن اضافه کنید و در صورت تمایل در کف قابلمه از ته دیگ نان یا سیب زمینی بهره ببرید. و بر روی ته دیگ برنج را بریزید تا یک شکل مخلوطی مانند درست کنید. در صورت تمایل می توانید بر روی برنج مقداری کره یا روغن کرمانشاهی قرار دهید تا برنج شما مقداری چرب و لذیذ گردد و هم عطر خوبی به خود بگیرد. سپس در قابلمه را بگذارید و در ابتدا کمی حرارت را افزایش دهید تا بخار در قابلمه بپیچد، سپس زیر اجاق گاز را کم کنید و بگذارید برنج به آرامی پخته گردد.

  روش دوم

در روش دیگر پخت برنج چلویی آن را به صورت دمی یا کته ای درست می نمایند. به این صورت که برنج را در قابلمه بریزید و چند پیمانه آب تا جایی که یک بند انگشت بالاتر از سطح برنج باشد به آن اضافه کنید و بگذارید کمی برنج در این حالت خیس بخورد. سپس برنج را بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید و بگذارید تا آب برنج کم کم به جوش بیاید. بعد از جوش آمدن آب به آن مقداری نمک و روغن اضافه کنید و صبر کنید تا آب قابلمه کاملا تبخیر گردد. سپس در قابلمه را بگذارید و مقدار حرارت اجاق گاز را کم کنید و به مدت حدود 20 تا 30 دقیقه صبر کنید تا برنج پخته گردد.

منبع: اُکالا

به "تفاوت پلو با چلو در چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت پلو با چلو در چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید