راه چاره های طلایی برای افزایش دوام لباس

در این مطلب چند نکته کلیدی و مهم برای افزایش ماندگاری و دوام لباس را به شما آموزش خواهیم داد و در ادامه خواهیم گفت که لباس آب رفته را چطور به حالت اول برگردانید.

راه چاره های طلایی برای افزایش دوام لباس

به گزارش، هزینه خرید لباس بخش مهمی از هزینه های خانوار را شکل می دهد اما می توان با مراقبت صحیح از لباس ها و افزایش دوام لباس این هزینه ها را تا حد زیادی کاهش داد و به اقتصاد خانواده یاری رساند. اگر از لباس های خود درست نگهداری کنید عمر لباس ها نیز بیشتر می گردد اما چطور می توان این کار را انجام داد؟

مراقبت از لباس، ترفندهای خاصی دارد و اگر این ترفندها را رعایت کنید به افزایش دوام لباس های خود یاری خواهید کرد. در این مطلب چند نکته کلیدی و مهم برای افزایش ماندگاری و دوام لباس را به شما آموزش خواهیم داد و در ادامه خواهیم گفت که لباس آب رفته را چطور به حالت اول برگردانید.

برچسب مراقبتی لباس را مطالعه کنید

اولین قدم برای مراقبت از لباس شناختن خود لباس است. شما باید بدانید که لباس های شما چه جنس و الیافی دارد و از این نوع از جنس و الیاف چطور باید مراقبت کرد. خوشبختانه برای این کار احتیاج به تحقیق و مطالعه نیست و تولیدکنندگان پوشاک با قرار دادن یک برچسب مراقبتی در دوخت داخلی لباس ها این کار را برای شما ساده تر نموده اند. فقط کافی است این برچسب را بخوانید و اطلاعاتی را که در آن درج شده است به خاطر بسپارید. این اطلاعات معمولا به صورت گرافیکی یا نوشته است و اگر معنای این نوشته ها و علامت های گرافیکی را نمی دانید می توانید به این مقاله از مجله قرمز مراجعه کنید. این اطلاعات شامل نحوه شستشو، دمای مناسب آب، دمای اتو و اطلاعات مربوط به خشک شدن لباس است. اگر لباس های شما فاقد این برچسب است سعی کنید از فروشنده لباس اطلاعات لازم را کسب کنید و یا به یک فرد آگاه و متخصص مراجعه کنید تا به اشتباه لباس های باارزش خود را خراب نکنید.

لباس ها را قبل از شستن، پشت و رو کنید

این نکته در شستن لباس ها اهمیت زیادی دارد چون وقتی لباسی را پشت و رو می کنید رویه بیرونی آن کمتر در معرض برخورد و ساییدگی قرار می گیرد و رنگ لباس کمتر آسیب می بیند در نتیجه لباس های شما دیرتر رنگ و رورفته خواهند شد. فرآیند شستشوی لباس چه ماشینی باشد و چه دستی، فرآیندی فرسایشی است و وقتی لباس با مواد شوینده و آب و چنگ زدن و … برخورد پیدا می نماید الیاف آن صدمه می بیند. تنها راه برای کاهش دادن این صدمه این است که لباس ها را پشت و رو کنید تا سطحی که در معرض این برخوردها قرار می گیرد رویه داخلی لباس باشد و نه رویه خارجی آن که در معرض دید قرار گرفته است. با این کار لباس ها با یکدیگر کمترین برخورد را خواهند داشت و در نتیجه لباس های شما کمتر فرسوده خواهند شد.

دکمه ها و زیپ های لباس را ببندید

این نکته هنگام شستن لباس کمتر مورد توجه قرار می گیرد و بیشتر افراد لباس های خود را همان طور که از تن درآورده اند داخل ماشین لباسشویی می اندازند. اما اگر دوام لباس و عمر بیشتر آن برای شما اهمیت دارد و می خواهید مدت طولانی تریا از لباس های زیبای خود بهره ببرید حتما این نکته را جدی بگیرید. قبل از آن که لباس ها را داخل ماشین لباسشویی بیندازید و یا با دست آن ها را بشویید حتما همه زیپ ها و دکمه های لباس را ببندید. زیپ لباس ها به خصوص زیپ شلوار که معمولا فلزی است هنگام شستشو با بافت لباس و دیگر لباس ها برخورد می نماید و باعث نخ کش شدن و آسیب دیده بافت لباس ها می گردد که در نهایت ممکن است به پارگی و خراب شدن دائمی لباس منجر گردد. پس علاوه بر پشت و رو کردن، بستن زیپ ها و دکمه های لباس را هم نباید فراموش کنید تا کمترین آسیب در هنگام شستشو به لباس های شما وارد گردد و دوام لباس تضمین گردد.

لکه ها را از بین ببرید

قبل از این که لباس های خود را با دست یا با ماشین بشویید همه قسمت های آن ها را به دقت آنالیز کنید تا از عدم وجود لکه در آن ها مطمئن شوید. لکه های مختلفی ممکن است روی لباس های شما وجود داشته باشد که از آن ها بی خبر باشید مثل لکه غذا، عرق، خون و چیزهایی از این دست. قبل از این که فرآیند شستشو را شروع کنید سعی کنید این لکه ها را بشناسید و آن ها را با استفاده از مواد مناسب مثل پودر لکه بر، سرکه، مایع ظرفشویی و … تا حدی از بین ببرید سپس لباس را بشویید. چون اگر لباسی را بدون لکه بری بشویید و خشک کنید این لکه ها برای همواره روی لباس تثبیت خواهند شد. پس اگر دوام لباس برای شما اهمیت دارد این نکته را نباید فراموش کنید.

لباس ها را در جریان هوا خشک کنید

سعی کنید برای حفظ دوام لباس و عمر بیشتر آن تا حد ممکن از خشک کن استفاده نکنید. شاید خشک کن لباسشویی بتواند لباس ها را در مدت کوتاهی خشک کند و برای محیط های اریک و مرطوب گزینه مناسبی باشد اما آسیبی که در این فرآیند به لباس ها وارد می گردد غیرقابل جبران خواهد بود. اگر به محیط باز دسترسی دارید لباس ها را در آن خشک کنید تا در مقابل جریان هوا و تابش نور خورشید قرار بگیرند و ضدعفونی شوند. به خصوص اگر لباسی را لکه بری نموده اید اهمیت خشک کردن آن در مقابل جریان هوا بسیار بیشتر خواهد شد چون اگر لکه ها به طور کامل پاک نشده باشند استفاده از خشک کن باقیمانده آن ها را تثبیت خواهد نمود. قبل از خشک کردن لباس حتما از پاک شدن لکه ها اطمینان حاصل کنید سپس آن ها را در مقابل آفتاب پهن کنید تا کاملا خشک شوند.

تیشرت کوچک شده را به این روش مجددا اندازه کنید

کوچک شدن لباس ها پس از شستشو یک معضل بزرگ در مراقبت از لباس است. اگر جنس لباس شما نخی باشد و آن را با آبی که دمای بالاتری از حد مشخص شده دارد بشویید و یا اگر از خشک کن بهره ببرید لباس شما کوچک خواهد شد و به اصطلاح آب می رود. در این شرایط شاید تصور کنید لباس شما دیگر قابل استفاده نیست اما کارشناسان پارچه و لباس ترفند ساده ای دارند که با یاری آن می توانید لباس آب رفته خود را مثل روز اول درست کنید. برای این کار لباس را کاملا در آب خیس کنید سپس روی یک سطح صاف و تمیز قرار دهید و با احتیاط از همه طرف آن را بکشید تا بزرگ تر گردد. روی اطراف لباس چیزهای سنگین و تمیزی مثل شیشه مربا و … قرار دهید سپس اجازه دهید لباس کاملا خشک گردد.

اگر لباس های شما مکررا کوچک می گردد از این ترفند ساده یاری بگیرید؛ لباس ها را در خشک کن ماشین لباسشویی خشک کنید اما قبل از این که لباس کاملا خشک گردد آن را از خشک کن خارج کنید و در هوای آزاد قرار دهید. این کار نه تنها از کوچک شدن لباس جلوگیری می نماید بلکه در کاهش مصرف انرژی هم موثر است. نباید فراموش کنید که لباس های نخی مستعد آب رفتن هستند و در صورت انتخاب لباس ها از این جنس حتما باکیفیت ترین نوع پنبه و نخ را انتخاب کنید و حتما قبل از شستشو و خشک کردن لباس برچسب مراقبتی آن را چک کنید.

منبع: مجله قرمز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "راه چاره های طلایی برای افزایش دوام لباس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره های طلایی برای افزایش دوام لباس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید