کاهش خام فروشی در پتروشیمی هدف نهاده شد

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، مدیر عامل شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان (پترول) گفت: در حال حاضر ساخت پارک پتروشیمی در ایلام، ارومیه و لردگان با هدف کاهش خام فروشی در حوزه پتروشیمی کشور دستور کار قرار گرفته است.

کاهش خام فروشی در پتروشیمی هدف نهاده شد

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، رسول اشرف زاده، یکی از برنامه های کلیدی در دست اجرا در هلدینگ پترول را تکمیل زنجیره ارزش با ساخت پارک های پتروشیمی در منطقه کمتر توسعه یافته کشور دانست و گفت: مهمترین مزیت های احداث پارک پتروشیمی ها در کشور جلوگیری از خام فروشی، تکمیل زنجیره ارزش، اشتغال آفرینی پایدار، راهنمایی حجم سرمایه گذاری ها به پروژه های زودبازده با مشارکت بخش خصوصی، متنوع سازی سبد فراوری محصولات پتروشیمی و افزایش تاب آوری سبد صادراتی به ویژه در شرایط تحریم از مهمترین مزیت های احداث پارک پتروشیمی هاست.

وی اضافه نمود: مطالعات اقتصادی ساخت نخستین پارک پتروشیمی در ارومیه با هدف فراوری شش محصول جدید از خوراک ملامین فراوریی پتروشیمی ارومیه شروع شده که می توان با سرمایه گذاری 90 تا 253 میلیارد تومانی توسط بخش خصوصی زمینه احداث شش واحد در قالب پارک پتروشیمی ملامین فراهم خواهد شد.

مدیر عامل پترول که در نشست خبری سخن می گفت، با بیان این که از محصول ملامین می توان بیش از 100 محصول جدید و کاربردی در کشور فراوری کرد، گفت: در ایلام نیز ساخت دو پارک پتروشیمی بنزین پیرولیز و پلی پروپیلن در دستور کار قرار گرفته، ضمن آنکه در لردگان هم با استفاده از خوراک اوره مطالعات ساخت یک پارک پتروشیمی اوره رزینی شروع شده است.

اشرف زاده با بیان این که در دنیا از محصول اوره می توان حدود 300 محصول میانی و نهایی فراوری کرد، ابراز کرد: مطالعات انجام گرفته نشان می دهد در ایران امکان فراوری دست کم 100 محصول با استفاده از خوراک اوره وجود دارد.

وی اضافه نمود: درباره طرح ساخت یک مجتمع پلی پروپیلن در ایلام باید بگویم که تاکنون تجهیزات و لایسنس این طرح به طور کامل خریداری شده و پیش بینی می گردد این طرح 150 هزار تنی در مدت زمان کمتر از دو سال آماده بهره برداری گردد.

خبرهای خوب در حوزه پتروشیمی

مدیرعامل پترول در تشریح آخرین وضعیت طرح های در دست ساخت و آماده بهره برداری در امسال، گفت: پیش بینی می گردد امسال چهار طرح مهم شامل طرح شیرین سازی گاز و الفین پتروشیمی ایلام، طرح اوره و آمونیاک پتروشیمی لردگان و طرح سولفات پتاسیم پتروشیمی ارومیه در مدار بهره برداری قرار بگیرند.

اشرف زاده با تاکید به این مساله که هم اکنون پیشرفت ساخت فاز دوم توسعه پتروشیمی ایلام به بیش از 95 درصد رسیده است، توضیح داد: پیشرفت واحد شیرین سازی گاز حدود 98 درصد و واحد اولفین 95 درصد بوده که علاوه بر تامین کامل خوراک اتیلن واحد پلی اتیلن پتروشیمی ایلام، سالانه حدود 150 هزار تن اتیلن مازاد قابل تزریق به خط اتیلن غرب است.

به گفته وی، اجرای این پروژه علاوه بر دستاوردهای اقتصادی دارای مزیت های زیست محیطی است چراکه با راه اندازی این طرح گازسوزی در ایلام متوقف شده و از سوختن سالانه بالغ بر 200 میلیون دلار اتان، متان و سایر برش های گازی جلوگیری می گردد.

اشرف زاده، طرح پتروشیمی لردگان با ظرفیت فراوری سالانه 677 هزار تن آمونیاک و یک میلیون و 73 هزار تن اوره را به عنوان طرح دیگر، آماده بهره برداری در سال 98 بیان کرد و اضافه نمود: پیشرفت ساخت این طرح نیز حدود 96 درصد بوده که هم اکنون در مرحله پیش راه اندازی و برنامه ریزی برای فراوری زودهنگام محصول است.

مدیرعامل پترول گفت: طرح های یک میلیون تنی فراوری اتیلن پتروشیمی گچساران با پیشرفت 61 درصدی، پتروشیمی صدف با ظرفیت فراوری سالانه 136 هزار تن ESBR یا استایرن بوتادین امولسیونی با پیشرفت 44 درصد، پتروشیمی دهدشت با پیشرفت ساخت 10 درصد از دیگر طرح های در دست اجراست.

وی ابراز کرد: در پتروشیمی ارومیه نیز پس از ثبت رکورد جدید فراوری با ظرفیت 108 درصد در سال گذشته امسال طرح فراوری سولفات پتاسیم با ظرفیت فراوری سالانه 40 هزار تن محصول راه اندازی می گردد که هم اکنون پیشرفت ساخت این طرح حدود 72 درصد است.

او در تشریح آخرین اقدامات اجرا شده برای ساخت پتروشیمی دهدشت هم شرح داد: در حال حاضر توسعه پتروشیمی دهدشت با تسطیح زمین، احداث ساختمان های غیر عملیاتی شروع شده است.

اشرف زاده با اشاره به مذاکرات اجرا شده با صندوق توسعه ملی برای تامین اقتصادی این طرح فراوری پلی اتیلن با ظرفیت 300 هزار تن در سال، اظهار کرد: با توجه به مذاکرات اجرا شده پیش بینی می گردد تا یک ماه آینده تزریق منابع از صندوق توسعه ملی انجام گردد که در این صورت عملیات اجرایی واحدهای فراوریی و عملیاتی این طرح نیمه دوم امسال شروع خواهد شد.

وی با اشاره به خرید لایسنس و بسته مهندسی اصولی این طرح، گفت: در صورت گشایش منابع اقتصادی این طرح فراوری پلی اتیلن در راستا خط اتیلن دنا در مدت زمان سه سال ساخته خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کاهش خام فروشی در پتروشیمی هدف نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش خام فروشی در پتروشیمی هدف نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید