آیا ما هیچ وقت از خرید آیفون خسته می شویم؟

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، آیفون های جدید با زرق و برق همیشگی معرفی گردیدند. مثل هر سال دیگری که آیفون سری اس معرفی گردیده، سال جاری هم شاهد تغییر در طراحی و موارد این چنینی را سال جاری شاهد نبودیم. در عوض یک نسخه بزرگ تر از آیفون XS معرفی گردید و همچنین گوشی سومی به نام iPhone XR معرفی گردید و انتظار داریم این گوشی بیش از دیگر آیفون ها فروش داشته باشد. اما در این پست قصد نداریم دوباره نگاهی به این گوشی ها بیاندازیم بلکه می خواهیم کمی عقب تر رفته و ببینیم که آیا هیچ وقت از خرید آیفون خسته می شویم یا این سنت را ادامه می دهیم؟

آیا ما هیچ وقت از خرید آیفون خسته می شویم؟

در یازدهمین سال حضور آیفون در جهان، این گوشی تبدیل به یک تناقض بزرگ گردیده است.

از یک طرف، علاوه بر پارسال که آیفون گران شد، سال جاری هم این گوشی گران تر گردیده و اکنون iPhone XS Max با حافظه 512 گیگابایتی، قیمتی معادل 1450 دلار بدون احتساب مالیات و غیره دارد و بسیار بسیار گران به حساب می آید. در سراسر جهان مردم برای خرید این گوشی پول پس انداز می نمایند و صندلی اجتماعی و اقتصادی خود را می سنجند. در جهانی گوشی های هوشمند که می توانیم بگوییم در نهایت همه شان یک کار ثابت را انجام می دهند، اپل گوشی هایی فراوری می نمایند که از نظر اعتبار، اعلا یا به قول انگلیسی زبان ها، پریمیوم هستند. این تعریف را می توان زمینه های مختلف جهانی مد و فشن، به برندهای جواهرات و محصولاتی از این دست هم نسبت داد اما در جهانی تکنولوژی مثال های زیادی نمی توان برای آن زد.

از طرف دیگر، آیفون چیزی است که ما آن را مثل یک کالای مصرفی جایگزین می کنیم. برای مثال اگر شما یک ساعت لوکس 1000 دلاری خریداری کنید، آن را ممکن است تا ده سال و یا بیشتر هم نگه داشته و از آن مراقبت کنید. نقطه مقابل این موضوع دقیقا اپل و محصولات این شرکت هستند. مردم هر دو یا سه سال یک آیفون گران تر و جدیدتر خریداری می نمایند. به طور واضح تر بخواهیم بگوییم، مثل این می ماند که اپل کفش های ورزشی را در قالب کفش های رسمی به فروش می رساند؛ کفش های رسمی را قرار نیست هر سال خریداری کنیم اما کفش ورزشی را چرا.

آیفون همیشه نسبت به دیگر موبایل ها محصول گران قیمتی بوده و حتی این موضوع در اولین باری که این گوشی عرضه شد نیز وجود داشته است. وقتی اولین نسل آیفون عرضه شد، این محصول مثل یک گنج می ماند و قیمت زیاد و موجودی کم، این گوشی را به یک گنج بدل نموده بود. این گوشی فقط از طریق اپراتور AT&T در آمریکا و اپراتور O2 در انگلستان عرضه می شد. این را بگذارید در کنار شعار آن موقع اپل که متفاوت فکر کن بود. با این شعار و کاریزمای استیو جابز و همینطور خاص بودن آیفون، این گوشی توانست از همان ابتدا به یک سمبل تبدیل گردد.

از آن موقعی که گوشی های هوشمند همه گیرتر گردیده و بیشتر و بیشتر وارد زندگی ما شدند، قیمت آن ها نیز به مراتب بیشتر شد و به همان میزان از نظر سخت افزاری پیشرفت کرد. اما اپل فقط بهره مند از تغییرات سخت افزاری نبوده، بلکه در این مسیر یک رهبر و پیشتاز است. هر زمان که گوشی های هوشمند گران تر گردیده اند، دلیل آن گران تر شدن آیفون بوده. هر زمان گوشی های هوشمند بیشتر یک بار مصرف گردیده اند – مثل اتفاقی که برای باتری های گوشی های هوشمند افتاده و دیگر به سادگی قابل تعویض نیستند یا مثل حذف فاصله بین شیشه جلویی و نمایشگر که تعمیر پذیری نمایشگر را سخت تر نموده- آیفون آغاز نماینده این مسیر بوده است. اپل درواقع دارد تناقض را جا می اندازد.

سامسونگ و دیگر فراوری نمایندگان گوشی های هوشمند نیز از این کار اپل بهره برده اند. درواقع اپل لوکس بودن را در حوزه تکنولوژی به چیزی نرمال تبدیل نموده است. این اتفاق مخصوصا در آمریکا و کشور های غربی اتفاق افتاده و اپل توانسته با نرمال کردن قیمت زیاد محصولات خود، دیگر شرکت ها را هم به نوعی به این بازی وارد کند. تمام این اتفاقات در شرایطی می افتد که انگار اپل و دیگر شرکت ها نظیر سامسونگ، برای یک مخاطب گوشی فراوری می نمایند در صورتی که این چنین نیست! در یک طرف ما کاربران آیفون را داریم که یا از قبل کاربر این پلتفرم بوده اند و یا به زودی کاربر آیفون خواهند شد و همین؛ بقیه کاربران در دسته بندی دیگر قرار می گیرند. صعود سامسونگ و تبدیل شدن ای شرکت به بزرگ ترین فراوری نماینده تلفن هوشمند، بعد از ظهور آیفون رخ داد. و همین رکورد های مشابه برای هواوی، شیائومی و دیگر فراورینمایندگان اندرویدی هم اتفاق افتاده و کسب وکار آن ها هم رونق گرفته است. درواقع به طور کل باید بگوییم تمام فراوری نمایندگان اندرویدی رشد نموده اند اما در کنار آن فروش آیفون نیز بیشتر گردیده و کاربران آن نیز افزایش یافته اند.

فرقی ندارد دلیل افزایش فروش آیفون iMessage است یا نقشه اپل یا اینکه گوشی های آیفون چطور ساخته می شوند و بدون نقص کار می نمایند. هرچه باشد، تعداد زیادی از کاربران، به سادگی وجود دیگر گوشی های هوشمند را نادیده می گیرند. گاهی اوقات کل اعضای یک خانواده آیفون دارند و به اکوسیستم اپل وابسته هستند. طبیعی است که هیچ کدام از افراد چنین خانواده ای ترجیح نمی دهد گوشی اندرویدی تهیه کند.

این وابستگی افراد به آیفون از برندینگ خوب و تجربه کاربری خیلی خوب آیفون نشات می گیرد و همین موارد هستند که به اپل اجازه می دهد یک گوشی با پسوند S معرفی کند که بر پایه طراحی سال قبل خواهد بود و تنها با تغییرات داخلی عرضه می گردد. سال 2018 منحصربه فرد بودن اپل را در این زمینه نشان می دهد چرا که هیچ شرکت دیگری نتوانسته یک گوشی با تغییراتی مثل آیفون های S معرفی کند و فروش خوبی داشته باشد. مثال آن نیز گلکسی اس9 و LG G7 است که نسبت به سال گذشته تغییرات زیادی نداشته و به نوعی آپدیت S محسوب می شوند و از همین رو، نتوانسته انتظارات سامسونگ و ال جی در زمینه فروش را برآورده نمایند.

در کنار تمام این فاکتورها، فروش آیفون به صورت قراردادی در کشور هایی مثل آمریکا را از قلم نیاندازید. در این مناطق مردم آیفون را تحت قراردادی با اپراتور تهیه می نمایند و پس از دو سال پرداخت مبلغ آن به صورت خرد خرد، با برنامه های جایگزین کردن گوشی، آیفون خود را با نسخه جدیدتر جایگزین می نمایند. آن ها درواقع می دانند که به محض تمام شدن قراردادشان با اپراتور، آیفون جدید به بازار آمده و از این بابت خیالشان راحت است.

همچنین فاکتور آخر شاید قیمت زیاد آیفون باشد که همیشه در طول سال ثابت است. آیا همه کسانی که می خواستند iPhone X را خریداری نمایند، این گوشی را خریده اند؟ قطعا خیر. اما با عرضه iPhone XR می توانند گوشی بزرگ تر، قدرتمندتر و تقریبا همان تجربه کاربری را با قیمت کمتری داشته باشند. و یا حتی از بازار دست دوم ها، اقدام به تهیه آیفون X با قیمت خیلی بهتری نمایند. و در نهایت این یعنی یک نفر دیگر به مشتریان اپل افزوده خواهد شد.

پس برای پاسخ با سوالی که در تیتر مطلب پرسیدیم، ما فکر نمی کنیم که محبوبیت آیفون توسط صندلیی که هم اکنون دارد تهدید گردد. فرهنگ کاربران آیفون، آن ها را به این پلتفرم وفادار نگه خواهد داشت. درواقع کاربران این گوشی مثل کسانی هستند که از یک برند خاص شلوار جین، چند شلوار دارند یا از یک برند کفش ورزشی، چندین کفش مختلف دارند یا حتی افرادی که تعداد زیادی ساعت دارند. قبول که اپل با رشد در کشور هایی مثل هند و چین هنوز دست و پنجه نرم می نماید و نتوانسته این بازارها را راضی کند اما بزرگترین نقطه قوت این شرکت، جمعیت زیادی است که همین حالا از محصولات این شرکت استفاده می نمایند و در اکوسیستم اپل غرق گردیده اند. در یک جمله اگر بخواهیم بگوییم، این یک شراکت قبیله ای (بین کاربران محصولات اپل) است که به اپل و فروش آیفون یاری می نماید.

منبع: TheVerge

منبع: دیجیکالا مگ

به "آیا ما هیچ وقت از خرید آیفون خسته می شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ما هیچ وقت از خرید آیفون خسته می شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید