ابداع پوست الکترونیکی قابل لمس با الهام از فتوسنتز

پژوهشگران با الهام از فرآیند فتوسنتز گیاهان، نوعی پوست الکترونیکی ابداع نموده اند که قابل لمس و به نور حساس است.

ابداع پوست الکترونیکی قابل لمس با الهام از فتوسنتز

به گزارش خبرنگاران و به نقل از مجله ادونسد ساینس نیوز، پوست انسان، یک اندام جالب و تطبیق پذیر متشکل از نورون های حسی است که به ما یاری می نماید محرک های خارجی مانند فشار، کشش، لرزش و دما را با دقت و حساسیت شگفت آوری احساس کنیم.

وجود این ویژگی ها در حیوانات موجب می گردد که آنها بتوانند به نور واکنش نشان دهند و قابلیت نشان دادن عملنمودهای مربوط به ارتباط و استتار را داشته باشند. این ویژگی های واکنشی به نور، مشهورترین ویژگی های دیده گردیده در آفتاب پرست و برخی از گونه های اختاپوس هستند.

در حوزه زیست تقلید، توانایی درک چگونگی عملکرد پوست، برای پیشرفت پوست های الکترونیکی، مهم است. پروفسور سویی چینگ تان(Swee Ching Tan) و همکارانش در دانشگاه ملی سنگاپور(NUS) در مالزی و دانشگاه بریستول(UoB) انگلیس، یک حسگر انعطاف پذیر و بیوالکتریک ابداع نموده اند که می توان از آن به عنوان یک پوست الکترونیکی قابل لمس و حساس به نور استفاده کرد.

پژوهشگران، برای ابداع این پوست، بیشتر از گیاهان الهام گرفته اند زیرا برخی گیاهان می توانند در مراحل فتوسنتز، با استفاده از انرژی این فرآیند، توانایی های حسی نشان دهند و از نظر تامین انرژی خودکفا باشند.

این پوست الکترونیکی که انرژی خود را مستقیما از خورشید می گیرد، می تواند راه را برای ابداع پروتزهای پوستی خودکفا هموار کند. این ابزار، از یک لایه در قسمت بالا و یک لایه در قسمت پایین تشکیل گردیده که جنس آنها به ترتیب از اکسید پلی اتیلن ترفتالات و طلا است.

این پوست، زیر نور ماوراءبنفش که به پوست انسان آسیب می رساند، مانند یک صفحه نمایش عمل می نماید و هنگامیکه کاربر در معرض اشعه ماوراءبنفش قرار می گیرد، او را مطلع می نماید. علاوه بر این، از آنجا که پوست الکترونیکی یک سلول فوتوشیمی دارد، نور ساطع گردیده می تواند انرژی الکتریکی اضافی را برای تامین نیروی آن فراهم کند.

پوست الکترونیکی حتی در تاریکی و زیر آب می تواند به سرعت به فشار و لامسه واکنش نشان دهد. پژوهشگران امیدوارند در آینده بتوان از این ابزار، در تجهیزات الکتریکی و اپلیکیشن های آنالیز سلامتی استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ابداع پوست الکترونیکی قابل لمس با الهام از فتوسنتز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع پوست الکترونیکی قابل لمس با الهام از فتوسنتز"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید