بازآفرینی بافت فرسوده تنها محدود به ساخت آپارتمان تازه نیست

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، برنامه تبادل نظری مالی رادیو تبادل نظر در روز چهارشنبه 15 دی ماه، در محل اندیشکده اقتصاد مقاومتی، با موضوع بازآفرینی بافت های فرسوده و با حضور کارشناسان برگزار گردید.

بازآفرینی بافت فرسوده تنها محدود به ساخت آپارتمان تازه نیست

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ ارم گفتگو، برنامه تبادل نظری اقتصادی رادیو تبادل نظر در روز چهارشنبه 15 دی ماه، در محل اندیشکده اقتصاد مقاومتی، با موضوع بازآفرینی بافت های فرسوده و با حضور کارشناسان برگزار گردید. در این برنامه مهندس عبداللهی کارشناس اندیشکده اقتصاد مقاومتی ضمن انتقاد از کم کاری دولت در احیای بافت فرسوده، اضافه نمود: در بازآفرینی بافت های فرسوده هدف نباید صرفا ساختن منازل مسکونی نو و گران قیمت به وسیله بلندمرتبه سازی باشد. بلندمرتبه سازی موجب افزایش تراکم و کاهش کیفیت زندگی مردم می گردد و اغلب به خروج ساکنین بافت های فرسوده از محل زندگی شان می گردد؛ بنابراین باید هدف اصلی در بازآفرینی، نوسازی کلیت محله با همراهی ساکنین در آن منطقه و محور قرار دادن توسعه افقی باشد.

به گزارش جهت اقتصاد برنامه تبادل نظری اقتصادی رادیو تبادل نظر در روز چهارشنبه 15 دی ماه به بحث بازآفرینی بافت های فرسوده اختصاص داشت. در این برنامه مهندس عبداللهی، کارشناس حوزه مسکن و شهرسازی اندیشکده اقتصاد مقاومتی، دکتر پرویز آقایی مدیر کارگروه مسکن اندیشکده پایا، مهندس علی خانی معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان نوسازی شهر تهران حضور داشتند.

هدف از بازآفرینی بافت فرسوده احیای بافت است نه بلندمرتبه سازی

مهندس عبداللهی، کارشناس اندیشکده اقتصاد مقاومتی در این برنامه ضمن تاکید بر لزوم تعریف دقیق تر بافت فرسوده گفت: تعریف شورای عالی شهرسازی سه شاخص ریزدانگی، نفوذناپذیری و کمبود مقاومت را مطرح می نماید. اما به طور مثال در منطقه 16 شهرداری تهران، بافت های فرسوده تمامی سه شرط فوق را ندارند و این مسئله موجب شده مردم نتوانند از تسهیلات آن استفاده نمایند. بازآفرینی بافت های فرسوده یک فرآیند تدریجی است و لازمه آن همراه کردن مردم است. ما قصد داریم 4 میلیون مسکن در دولت سیزدهم ساخته گردد، اما معین نیست چه سهمی از آن قرار است در بافت فرسوده باشد.

وی اضافه نمود: با توجه به اینکه تراکم جمعیتی در بافت های فرسوده کشور بالاست و کیفیت زندگی در این اماکن احتیاجمند بهبود است، هدف اصلی نمیتواند اضافه نمودن ساکنین نو باشد. باید با روش هایی به سمت بازآفرینی برویم که کیفیت زندگی را برای ساکنین فعلی بالا برویم. نکته دیگر اینکه بلندمرتبه سازی در فرآیند بازآفرینی بافت فرسوده موجب می گردد دوباره تراکم بالا و ریزدانگی و مشکل معابر در این منطقه ها پا برجا بماند؛ بنابراین باید از بلندمرتبه سازی در بازآفرینی بافت فرسوده جلوگیری گردد. علاوه بر این باید از ساخت واحد های مسکونی کوچک مقیاس که موجب بالارفتن تراکم در این بافت ها میگردد نیز جلوگیری گردد. اگر از بلندمرتبه سازی جلوگیری گردد، کیفیت زندگی مردم بالا میرود. افراد ساکن بافت فرسوده نباید از منطقه خودشان خارج شوند، ولی در بخش های فرسوده ای که تراکم بالایی دارند، نباید با بلندمرتبه سازی شرایط تراکم فعلی حفظ گردد و باید با تدابیری شرایط برای کاهش تراکم و بالا رفتن کیفیت زندگی مردم فراهم گردد.

مهندس عبداللهی - نشست بازآفرینی بافت فرسوده

کوچک سازی مشکل مسکن مردم در بافت فرسوده را حل نمی نماید

عبداللهی در ادامه گفت: حداقل کاری که باید برای بافت فرسوده انجام گردد مقاوم سازی منازل مسکونی در برابر زلزله و نگهداشتن ساکنین بافت های فرسوده در همان منطقه ها است، ولی در حال حاضر برای این مهم برنامه ریزی نشده است. در بازآفرینی بافت های فرسوده هدف اصلی باید زنده شدن محله باشد، نه اینکه صرفا ساخت مسکن نو با قیمت بالا مد نظر قرار بگیرد و اهالی منطقه مجبور شوند برای ادامه زندگی به جای دیگر نقل مکان نمایند.

وی اضافه نمود: در دهه هفتاد وزارت مسکن به طور گسترده سیاست کوچک سازی را در دستورکار قرار داد و مردم را از خانه های ویلایی حیاط دار به سمت آپارتمان نشینی سوق داد؛ اما همچنان شاهد هستیم که مشکل مسکن مردم حل نشده است. این مسئله نشان می دهد صرف کوچک سازی مشکل را حل نمی نماید و باید به سمت راه حل های دیگری برویم که قیمت تمام شده و فروش مسکن را مقرون به صرفه و متناسب با توان مردم نماید.

بافت های فرسوده باید با روش خانه در برابر خانه بازآفرینی گردد

عبداللهی درخصوص راه حل بازآفرینی بافت های فرسوده گفت: روش مناسب برای بازآفرینی بافت فرسوده سیستمی همانند LRP است که در آن به جای خانه در ازای پول، خانه در ازای خانه قبلی تحویل داده می گردد و به این ترتیب احتیاجی به خارج شدن ساکنین بافت فرسوده به علت مسائل اقتصادی نیست. در این روش بازآفرینی بافت فرسوده به نقدینگی کمتری نیز احتیاج دارد؛ چراکه ساکنین برای تحویل گرفتن مسکن نو پولی پرداخت نمی نمایند و احتیاجی به اخذ تسهیلات ندارند.

وی اضافه نمود: علاوه بر این در این روش افزایش قیمت زمین و موج های تورمی به افزایش قیمت مسکن در بافت های فرسوده و کاهش قدرت خرید آن ها منجر نمی گردد و در نتیجه علاوه بر بهبود کیفیت زندگی ساکنین، به علت عدم تملک اجباری خانه ها حس رضایت آن ها فراهم می گردد.

بسیاری از شهر های ایران قابلیت توسعه افقی دارد

دکتر آقایی در این نشست گفت: ما بافت فرسوده نداریم، فضای فرسوده داریم. در احیای بافت فرسوده باید شرایطی فراهم گردد که ا افزایش قیمت جلوگیری گردد و ساکنین این منطقه ها مجبور نشوند برای ادامه زندگی به حاشیه شهر کوچ نمایند. برای این هدف ضروری است مسکنی که در این منطقه ها ساخته میگردد قابل استطاعت برای ساکنین آن ها باشد؛ این درحالیست که در کشور ما مسئولین معمولا بین نجات مردم حاشیه نشسن و سود بانک ها، طرف بانک ها را گرفته اند و این مسئله موجب افزایش قیمت مسکن شده است.

آقایی نشست بازآفرینی بافت فرسوده

وی اضافه نمود: بسیاری از شهر های ایران ظرفیت توسعه افقی دارد و نباید از عرضه زمین برای ساخت مسکن جلوگیری گردد و با بلندمرتبه سازی از کیفیت زندگی مردم کاسته گردد. اینکه بدون مطالعه گفته گردد که از عرضه زمین جلوگیری گردد و تراکم شهر ها بالا برود حرف قابل قبولی نیست و حاشیه نشینی و کاهش کیفیت زندگی مردم را درپی دارد. مشکل فعلی بافت های فرسوده کشور ریشه در برنامه ریزی ناصحیح دولت دارد و نمیتوان در این زمینه مردم را مقصر دانست. در عین حال دولت در بازآفرینی بافت های فرسوده هیچ برنامه ای برای بخش های حاشیه شهرها، خصوصا شهر تهران ندارد و صرفا بافت های درون شهر را در نظر دارد.

آقایی در ادامه گفت: در کشور های دنیا به سمتی رفتند که سازندگان مسکن به سمت ساخت منازل مسکونی مقرون به صرفه قیمت حرکت نمایند، ولی در شهر های ایران هیچ برنامه ای برای این مسئله دیده نمیگردد و منازل مسکونی نتناسب با احتیاج کشور ساخته نمیگردد؛ در بافت فرسوده نیز همین شرایط حاکم است.

بافت های فرسوده کشور ظرفیت ساخت 1.3 میلیون مسکن را دارد

مهندس خانی نیز در این برنامه ضمن تاکید بر اهمیت بازآفرینی بافت فرسوده در بهبود زندگی مردم و ساخت مسکن با کیفیت گفت: برنامه مسکن کشور باید به سمت نوسازی و بازآفرینی بافت فرسوده راهنمایی گردد تا با هزینه کمتر مسکن فراوری گردد و برای مردم نیز قابل استطاعت باشد. ظرفیت فراوری مسکن در بافت فرسوده کشور بیش از یک میلیون و سیصد هزار واحد است، ولی باید به نحوی در این منطقه ها مسکن ساخته گردد که ساکنین همین منطقه ها آن ها را بخرند.

وی اضافه نمود: بعضی ضوابط شهرسازی در تهران و دیگر شهر های کشور اجازه نمی دهد مسکن مقرون به صرفه قیمت و متناسب با احتیاج خانواده ها ساخته گردد و همین مسئله هم در افزایش مسائل بخش مسکن کشور، خصوصا در بافت فرسوده موثر است. به نظر می رسد فرایند فعلی گرانی مسکن در کشور در راستای منافع عده خاصی است و نفع عمومی مردم در آن مغفول مانده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "بازآفرینی بافت فرسوده تنها محدود به ساخت آپارتمان تازه نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازآفرینی بافت فرسوده تنها محدود به ساخت آپارتمان تازه نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید