توصیه هایی برای مقابله با تشنگی در ماه مبارک رمضان

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، تشنگی نشانه کم آبی است. اگر احساس تشنگی می کنید، نشانه آن است که بدن شما دچار خشکی شده است و بایستی برای مقابله با آن، آب بنوشید.

توصیه هایی برای مقابله با تشنگی در ماه مبارک رمضان

یکی از مسائلی که معمولا افراد روزه دار در ماه رمضان با آن روبرو می شوند، تشنگی است.

تشنگی نشانه کم آبی است. اگر احساس تشنگی می کنید، نشانه آن است که بدن شما دچار خشکی شده است و بایستی برای مقابله با آن، آب بنوشید.

اما در طول ماه مبارک رمضان، به دلیل روزه داری افراد قادر به انجام این کار نیستند و به طبع، تشنگی همراه افراد در ایام گرم ماه مبارک رمضان می باشد. اما نکات ریزی وجود دارد که می تواند شما را برای جلوگیری از خشک شدن بدن در این ماه یاری کند که در این جا قصد داریم تا به آن ها اشاره کنیم.

بایستی بدانید با توجه به اینکه برترین راه برای جلوگیری از کم آبی، نوشیدن مایعات به اندازه کافی است، این راه حل ها جایگزین احتیاج بدن شما به نوشیدن آب نمی گردد، اما به شما یاری می نماید تا بین سحر تا افطار، احتیاج بدنتان را به آب کاهش دهید.

1-

با نوشیدن آب کافی در طول شب، خود را برای روزه داری آماده کنید. توصیه می گردد شیشه آبی را درطول شب در کنار خود داشته باشید و کوشش کنید تا هر ساعت به اندازه یک یا دو فنجان آب بنوشید.

یکی از راه های برای جلوگیری از فراموشی در نوشیدن منظم آب این است که نوشیدن آب در شب هنگام را منوط به یک فعالیت روتین خود کنید تا هر زمانی که آن کار را انجام می دهید، یاد نوشیدن آب بیفتید. سعی کنید روزانه سه لیتر آب بنوشید؛ اما این مسأله را نیز به یاد داشته باشید هنگامی که نوشیدنی های قند دار و یا کافئین دار می نوشید، باید نوشیدن آب را نیز بیشتر کنید.

یکی دیگر از راه های مقابله با تشنگی، انتخاب لباس مناسب است؛ چرا که رنگ لباس تان و نوع پارچه آن و لایه های لباس نقش مهمی در حفظ درجه حرارت بدن تان دارد. اگر در مکان های سربسته کار می کنید، رنگ روشن گزینه ای مناسب است. اگر در فضای بیرونی مشغول به کار هستید حواستان باشد که رنگ مشکی استفاده نکنید؛ چرا که حرارت خورشید را جذب می نماید و سبب گرمای بدن تان می گردد.

بعضی افراد بر این باورند که پوشیدن یک زیرپیراهن نخی می تواند بدن را از اشعه خورشید محفوظ نگه دارد؛ اما باید به شما بگوییم زیر پیراهن خصوصا اگر مرطوب باشد، خطر خشک کردن بدن را افزایش می دهد؛ چرا که زیر پیراهن عرق بدن را جذب خود نموده و به آرامی به یک لباس مرطوب و داغ بدل می گردد که درجه حرارت بدن شما را افزایش می دهد؛ خصوصا اگر روی آن لباس دیگری پوشیده اید؛ بنابراین بهتراست تنها یک پیراهن نخی گشاد بپوشید که بگذارد عرق بدن تان تبخیر گردد.

دوش آب سرد به طرق مختلف به مرطوب نگه داشتن بدن در طول ماه رمضان یاری می نماید. بایستی بدانید بعد از گذشت تقریبا دو روز روزه گرفتن، احساس عطش امری عادی برای بدن تان می گردد؛ بنابراین سعی کنید حواستان به علائم دیگری مانند ترک خوردن لب ها، قرمزی پوست، خستگی، افزایش دمای بدن، افزایش میانگین تنفس، نبض، سرگیجه، افزایش ضعف، و دشواری در تنفس باشد.

در صورتی که یک یا چند عدد از این علائم را مشاهده کردید، باید سعی کنید دمای بدن خود را به هر طریق ممکن کاهش دهید. شما می توانید 5 الی ده دقیقه دوش آب سرد بگیرید.

اگر در محل کار هستید و قادر به انجام چنین کاری نیستید، یک دستمال کوچک را با آب یخ خیس کنید و آن را در روی پیشانی اطراف گوش و زیر گردن و بالای پشت و سینه خود قرار دهید.

آنچه که می خورید، نقش مهمی در خشک کردن و یا مرطوب نگه داشتن بدن دارد؛ به طوری که غذا هایی که حاوی قند زیادی هستند (مانند شرینی های مرسوم در ماه مبارک رمضان) به واقع می توانند بدن شما را خشک نمایند؛ در حالی که میوه جات گزینه ای برای تأمین آب بیشتر برای بدن هستند؛ بنابراین بجای آنکه ضیافت افطار خود را با انبوهی از شیرینی جات به انتها برسانید، کوشش کنید تا چند برش هندوانه و یا چند تکه پرتقال بخورید.

بعلاوه سالاد های حاوی سبزیجات نیز منبع مناسب دیگری برای آب های اضافی هستند؛ بنابراین کوشش کنید این موارد را در رژیم غذایی ماه رمضان خود قرار دهید.

از آنجایی که با عرق کردن، بدن انسان آب زیادی را از دست می دهد، انجام ورزش می تواند به خشک شدن بدن منجر گردد؛ اما این نکته را نیز بایستی بدانید که خود ورزش این فایده را نیز دارد که به رهایی بدن از سموم و مواد مضر دیگری که سبب خشک شدن بدن می شوند، یاری می نماید؛ بنابراین بهتر است ورزش را کنار نگذارید و بجای ورزش نکردن، زمان مناسبی را برای انجام آن برگزینید.

توصیه می گردد دو الی ساعت بعد از انجام افطار ورزش کنید و کوشش کنید اندازه آبی را که بدن تان در حین ورزش از دست داده، با نوشیدن آب پیش از خواب جبران کنید.

منبع: پایگاه العین

منبع: فرادید

به "توصیه هایی برای مقابله با تشنگی در ماه مبارک رمضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه هایی برای مقابله با تشنگی در ماه مبارک رمضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید