حذف صبحانه چه بلایی سر بدن می آورد؟

صبحانه نخوردن عوارض بسیاری برای بدن شما به همراه دارد که در این مطلب به آنالیز آن می پردازیم.

حذف صبحانه چه بلایی سر بدن می آورد؟

به گزارش ، انجمن قلب آمریکا اعلام نموده کسانی که از وعده صبحانه صرف نظر می نمایند، در طور روز بیشتر از سایرین دچار پرخوری شده و اضافه وزن را تجربه می نمایند. دریافت نمایندگان وعده صبحانه، دچار نرخ پایین تر بیماری های قلبی، فشار خون بالا، و کلسترول بالا می شوند.

با این حال عوارض جانبی صبحانه نخوردن علاوه بر تاثیرات منفی روی وزن، شامل عدم سلامت هورمونی، اختلال حافظه و خلق و خوی و ... است.

چاقی و عوارض متعاقب آن از قبیل دیابت، ناباروری، بیمای های قلبی، و. از بزرگترین نگرانی های قرن هستند. عدم مصرف صبحانه در این میان می تواند خطر ابتلا به چاقی را بیشتر کند. به گفته کارشناسان تغذیه نخوردن صبحانه باعث می گردد که شما در تمام طول روز پرخوری کنید. نتایج پژوهشی که در سال 2013 صورت گرفته است نشان می دهد خوردن صبحانه کامل و ناهار سبک باعث تسهیل کاهش وزن، کاهش خطر ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی و کلسترول بالا می گردد؛ در حالی که عکس این قضیه یعنی صبحانه سبک و ناهار سنگین چنین تاثیری را ندارد.

به طور کلی تغذیه نامناسب روی رشد ذهنی بچه ها و نوجوانان تاثیر منفی می گذارد. محققان دانشگاه مریلند مشاهده کردند بچه های که صبحانه نمی خورند در مدرسه احساس خستگی بیشتری نموده و نمی توانند به درستی تمرکز داشته باشند. به عقیده محققان دانشگاه آیووا ایالات متحده آمریکا نیز بچه های که به میزان کافی آهن، ید و پروتئین دریافت نمی نمایند بهره هوشی پایین تری دارند. این در حالی است که بچه های که برای صبحانه بلغور جو دوسر مصرف می نمایند حافظه کوتاه مدت قوی تری دارند. به طور کلی نتایج تمام پژوهش های صورت گرفته در مورد صبحانه نشان می دهد که مصرف منظم صبحانه باعث افزایش قدرت حل مسائل، بهبود یادگیری، افزایش خلاقیت کاری و به خاطر سپاری بهتر می گردد.

حذف وعده صبحانه در زنان با بی نظمی های دوران قاعدگی همراه است. علاوه بر این قاعدگی دردناک و یبوست نیز از عوارض دیگر هستند.

مصرف مواد غذایی مناسب برای صبحانه باعث تامین ویتامین ها و مواد معدنی بدن شده و یاری می نماید که با انرژی بیشتری روز را سپری کنید. اما صرفنظر کردن از اولین وعده غذایی باعث می گردد که خیلی زود احساس خستگی و کج خلقی کنید. نتایج پژوهش ها نشان می دهد بزرگسالانی که صبحانه کاملی مصرف می نمایند خوش خلق تر و مثبت تر از افراد دیگر هستند.

نخوردن صبحانه خطر ابتلا به هیپوگلیسمی یا کاهش قند خون را افزایش می دهد. علائم جسمی دیگر شامل لرزش، ضعف، سرگیجه، سردرد، احساس سوزن سوزن شدن، سریع شدن ضربان قلب، است.

یکی از دلایل ضعف کردن و احساس گرسنگی مداوم، عدم مصرف صبحانه است. افرادی که روز خود را با مصرف صبحانه شروع می نمایند کمتر گرسنه می شوند. علاوه بر این، به عقیده محققان صبحانه نخور ها بیشتر در دام تغذیه ناسالم می افتند. این افراد برای سیر شدن و مقابله با احساس گرسنگی شان هر ماده غذایی نامناسب را مصرف می نمایند.

منبع :آوای سلامت

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "حذف صبحانه چه بلایی سر بدن می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف صبحانه چه بلایی سر بدن می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید