طوفان سهمگین با سرعت 122 کیلومتر بر ساعت زابل را در نوردید

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: صبح امروز طوفان سهمگین با سرعت 122 کیلومتر بر ساعت زابل در شمال استان را درنوردید و شعاع دید افقی در فرودگاه زابل را به شدت کاهش داد.

طوفان سهمگین با سرعت 122 کیلومتر بر ساعت زابل را در نوردید

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ ارم گفتگو، محسن حیدری گفت: این سریع ترین طوفان شن زابل در 37 سال اخیر است که تنها 6 متر بر ثانیه کمتر از طوفان شن سال 1363 این شهر است.

وی ادامه داد: طوفان امروز زابل شعاع دید افقی در فرودگاه این شهر را به 800 متر کاهش داد و رفت و آمدهای جاده ای در پنج شهرستان شمال استان را با اختلال همراه کرد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان توضیح داد: در زهک هم طوفان شن با سرعت 94 کیلومتر بر ساعت، شعاع دید افقی را به 300 متر کاهش داد و موجب افزایش قابل توجه غلظت ذرات غبار در هوای شهر شد.

حیدری اضافه کرد: شدت طوفان و گردوخاک ناشی از بادهای 120 روزه آنقدر زیاد بوده که گردوغبار ناشی از آن به زاهدان هم نفوذ کرد و ضمن کاهش دید افقی این شهر به 1500 متر، بیشینه غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را هم به 12 برابر حد مجاز رساند.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: نفوذ گردوغبار ناشی از بادهای 120 روزه به سایر نقاط استان هم سبب شد تا شعاع دید افقی در شهرهای نصرت آباد به 1500، میرجاوه 2000، خاش، 4000، ایرانشهر و مهرستان 5000، سراوان 6000، راسک 7000 و نیکشهر 8000 متر کاهش یابد.

وی اضافه کرد: انتظار می رود در ادامه روز بر غلظت ذرات غبار سایر نقاط استان هم اضافه کرده گردد و به تدریج شاهد کاهش بیشتر شعاع دید افقی باشیم.

حیدری توضیح داد: هم اکنون بیشتر شهرها و روستاهای نیمه شمالی استان سیستان و بلوچستان تحت تأثیر غبار ناشی از بادهای 120 روزه شمال استان هستند و انتظار می رود در ادامه روز منطقه ها بیشتری درگیر شوند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان پیش بینی کرد: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی، وزش بادهای شدید 120 روزه حداقل تا شنبه در شمال استان و با شدت کمتر در نوار شرقی و غربی استان جریان دارد.

وی گفت: در این مدت در عرض های پایین تر از شمال استان شاهد افزایش غبار و کاهش کیفیت هوا خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "طوفان سهمگین با سرعت 122 کیلومتر بر ساعت زابل را در نوردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طوفان سهمگین با سرعت 122 کیلومتر بر ساعت زابل را در نوردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید