همه چیز درباره گارانتی وسایل الکترونیکی

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، یکی از بزرگترین دغدغه هایی که افراد در زمان خرید وسایل الکترونیکی با آن روبرو هستند، گارانتی یا ضمانت نامه است. شاید شما هم جمله معروف گارانتی در ایران به درد نمی خورد! را شنیده باشید؛ اما مسئله این جاست که وقتی قرار است مبلغ بالایی برای خرید یک وسیله الکترونیکی پرداخت کنیم که شاید به میلیون ها تومان برسد، قطعاً انتظار داریم برای تعمیر خرابی های آینده دستگاه اطمینان خاطری داشته باشیم. در چنین شرایطی است که موضوع گارانتی وسایل الکترونیکی اهمیت پیدا می نماید.

همه چیز درباره گارانتی وسایل الکترونیکی

موضوع این است که ما برای خرید وسیله مورد نظرمان اقدام می کنیم؛ اما در بیشتر مواقع نمی دانیم یک ضمانت نامه چه مواردی را باید پوشش دهد. پوشش های گارانتی نشان می دهد که ما در آینده از چه خدماتی می توانیم استفاده کنیم؛ پس باید خدماتی که تحت پوشش گارانتی وسیله مورد نظرمان قرار می گیرند را به خوبی آنالیز کنیم تا بتوانیم بعداً به صورت قانونی از خدمات استفاده کنیم.

در این مقاله به موضوع گارانتی وسایل الکترونیکی می پردازیم، بنابراین برای اطلاع دقیق از شرایط و نحوه دریافت خدمات تا انتهای راهنما با ما همراه باشید.

گارانتی یا ضمانت نامه چیست؟

ضمانت نامه یک محصول ممکن است از طریق شرکت های مختلفی ارائه شود، تفاوت این شرکت ها در نوع خدماتی است که به مشتری ارائه می دهند. تنوع خدمات و نوع آن ها به صورت مستقیم روی قیمت کالا تأثیر می گذارد؛ بنابراین اگر کالایی یک گارانتی کامل داشته باشد، باید انتظار قیمت بالاتری را نیز داشته باشید.

بیمه یا گارانتی، کدامیک بهتر است؟

در زمان خرید وسایل الکترونیکی که قیمت بالایی دارند، معمولاً فروشنده به خریدار پیشنهاد می نماید که بیمه نامه هم دریافت کند. باید بدانید که بیمه نامه هیچ گونه ارتباطی به ضمانت نامه دستگاه ندارد و این ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند.

گارانتی

در اصل ضمانت تعمیر خرابی های احتمالی وسایل الکترونیکی است که خود به خود ایجاد شده اند و شما در به وجود آمدن آن خرابی نقشی نداشته اید. پس اگر شما به صورت تعمدی یا در اصل سهل انگاری باعث ایجاد خرابی نشده اید، مشمول پوشش های ضمانت نامه خواهید شد.

بیمه نامه

بیمه نامه اما یک موضوع فرق دارد و دقیقاً مواردی را پوشش می دهد که در گارانتی گارانتی وسایل الکترونیکی ذکر نشده اند. به عنوان مثال اگر گوشی موبایل شما از دستتان بیفتد و ال سی دی آن بشکند، مشمول گارانتی نمی شود و نمی توانید با استفاده از گارانتی آن را تعویض کنید؛ اما اگر گوشی شما دارای بیمه نامه باشد از طریق آن می توانید برای تعویض ال سی دی اقدام کنید.

پیشنهاد می کنیم اگر وسیله الکترونیکی گران قیمتی می خرید که دست دوم است، حتماً از فروشنده آن بپرسید که آیا علاوه بر گارانتی، بیمه هم دارد یا خیر.

اهمیت شرکتی که گارانتی را ارائه می دهد

در زمان خرید انواع وسایل الکترونیکی نو یا دست دوم، علاوه بر کالایی که می خرید، خدمات پس از فروش و کیفیت ارائه این خدمات نیز مهم است. کیفیت ارائه خدمات در اصل به گارانتی محصول برمی شود. حتماً شما هم با این مسئله روبرو شده اید که یک کالا با گارانتی های مختلفی عرضه می شود، نوع گارانتی و اینکه از طریق چه شرکتی ارائه می شود، می تواند روی قیمت کالا تأثیر بگذارد.

بنابراین عجیب نیست که یک کالا دارای قیمت های متفاوتی در بازار باشد. در این شرایط باید با آنالیز مواردی که تحت پوشش گارانتی های شرکت های مختلف قرار می گیرند، کالا را از شرکتی بخرید که برترین پوشش گارانتی وسایل الکترونیکی را ارائه می نماید. توجه کنید که ممکن است برای یک محصول مشابه، هزینه بیشتری پرداخت کنید؛ اما در مقابل خدمات کامل تری را نیز دریافت خواهید کرد.

اصلی یا فرعی بودن شرکت گارانتی نماینده کالا

یکی از مهم ترین مواردی که در زمان خرید یک کالای الکترونیکی باید به آن توجه کنید، این است که گارانتی از طریق شرکت اصلی سازنده محصول ارائه می شود یا از طریق شرکت های فرعی. در خصوص برندهایی مانند اپل که به علت تحریم بین المللی نمی توانند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در بازار ایران حضور داشته باشند، شرکت های فرعی برای ارائه خدمات پس از فروش اقدام می نمایند.

این شرکت های فرعی معمولاً با نام نمایندگی رسمی یا واردنماینده رسمی یک محصول خاص فعالیت می نمایند و ممکن است خدمات مختلفی ارائه دهند. در هر صورت بهتر است دستگاهی را بخرید که شرکت اصلی فراوری نماینده، آن را ضمانت نموده است. به این ترتیب از خدمات ارائه شده مطمئن خواهید بود.

اهمیت مدت زمان گارانتی وسایل الکترونیکی

بیشتر خریداران وسایل الکترونیکی در زمان خرید وسیله ای تازه به مدت زمان گارانتی توجه نمی نمایند. مدت زمان گارانتی یک کالا بسته به شرکت گارانتی نماینده می تواند بین 1 تا 2 سال باشد. قاعدتاً هر چقدر مدت زمان گارانتی طولانی تر باشد، به نفع شما خواهد بود؛ چون مدت طولانی تری می توانید از خدمات پس از فروش آن کالا بهره ببرید.

توجه کنید که در زمان خرید وسایل الکترونیکی دست دوم مانند گوشی همراه، باید به مدت زمان به جای مانده از گارانتی توجه کنید. در این شرایط باید کالایی را انتخاب کنید که هنوز گارانتی دارد. این کالا باید در مقایسه با کالایی که گارانتی آن تمام شده در اولویت خرید شما باشد.

توجه به شرایط گارانتی

در زمان خرید یک کالای الکترونیکی حتماً به شرایط و موارد تحت پوشش گارانتی دقت کنید. در گارانتی وسایل الکترونیکی معمولاً فهرستی از تعهدات شرکت گارانتی نماینده آمده که نشان می دهد شما برای کدامیک از مسائل و خرابی های دستگاه خود تحت پوشش گارانتی قرار می گیرید. این تعهدات نشان می دهد که شرکت گارانتی نماینده موظف به تعمیر و تعویض کدام یک از قطعات دستگاه خواهد بود.

علاوه براین باید در ضمانت نامه به مواردی توجه کنید که از تعهدات شرکت گارانتی نماینده خارج است؛ به این مفهوم که در چه مواردی مسائل دستگاه شما تحت پوشش گارانتی قرار نمی گیرد و شرکت گارانتی نماینده برای تعمیر و تعویض قطعات مسئولیتی ندارد.

به این نکته توجه داشته باشید که هر چقدر شرکت گارانتی نماینده موارد بیشتری را تحت پوشش قرار دهد، قیمت دستگاه بالاتر خواهد رفت، بنابراین مقرون به صرفه بودن بعضی از گارانتی ها نشان می دهد که خدمات کمتری را دریافت خواهید کرد.

برای تماشا آگهی های لوازم الکترونیکی در وبلاگ ارم گفتگو کلیک کنید

گارانتی اصل بگیرید!

یکی از بزرگترین مسائلی که خریداران وسایل الکترونیکی با آن روبرو هستند، تقلبی بودن ضمانت نامه است. متأسفانه کارت های گارانتی تقلبی شباهت زیادی با کارت های ضمانت اصلی دارند و بنابراین شاید به راحتی نتوانید اصل یا تقلبی بودن ضمانت نامه را تشخیص دهید.

روش استعلام اصالت ضمانت نامه

برترین کار این است که شماره سریال کارت گارانتی را از شرکت گارانتی نماینده، استعلام کنید. تنها در چنین شرایطی است که می توانید از اصل بودن گارانتی مطمئن شوید.

تفاوت گارانتی با وارانتی

گارانتی وسایل الکترونکی در اصل نوعی تعهدنامه است که فراورینماینده محصول به خریدار می دهد؛ بنابراین در مدت اعتبار گارانتی خریدار می تواند برای برطرف خرابی و تعمیر یا حتی تعویض کالا اقدام کند.

  • اولین تفاوت گارانتی با وارانتی این است که وارانتی تضمینی است که نشان می دهد محصول خریداری شده، استانداردهای لازم را داشته و کیفیت آن طبق استانداردهای ضروری است. به عبارت ساده تر، وارانتی تضمینی است برای اینکه کالای خریداری شده برای مدت زمان مشخصی با همان کیفیت اولیه کار می نماید.
  • در مدت زمان اعتبار وارانتی، خریدار هزینه ای بابت تعمیرات کالای خریداری شده پرداخت نمی نماید و هزینه تعمیر یا تعویض قطعات به عهده شرکت وارانتی نماینده است.
  • یکی از اصلی ترین تفاوت های گارانتی با وارانتی این است که خریدار در مدت زمان اعتبار گارانتی و در صورت بروز مسائل تحت پوشش می تواند پول خود را پس بگیرد؛ اما این موضوع در خصوص وارانتی صدق نمی نماید.
  • از دیگر تفاوت های گارانتی با وارانتی می توان به مدت زمان ارائه خدمات اشاره نمود. مدت اعتبار وارانتی معمولاً طولانی تر از گارانتی است و بنابراین شما در مدت زمان طولانی تر از خدمات آن بهره مند خواهید شد.
  • توجه داشته باشید که در گارانتی وسایل الکترونیکی یا هر کالای دیگری اگر کیفیت محصول مطابق با موارد استاندارد نباشد، کالا تعمیر، تعویض یا پس گرفته می شود، این در حالی است که در وارانتی اگر ویژگی ها و کیفیت محصول با موارد ذکر شده همخوانی نداشته باشد، کالا تنها تعویض یا تعمیر می شود.

حرف آخر درباره ضمانت نامه

هر کالای الکترونیکی که خریداری می کنید، نیازمند گارانتی است تا در صورت بروز مشکل یا خرابی بتوانید از خدمات شرکت گارانتی نماینده برای تعمیر قطعات، تعویض قطعات یا حتی پس دادن کالا و دریافت پول بهره ببرید. بنابراین چه بهتر که با آنالیز خدمات پس از فروش برترین گارانتی را برای کالای مورد نظر خود دریافت کنید.

در این مقاله به آنالیز نکات مهمی در خصوص ضمانت نامه یا گارانتی وسایل الکترونیکی پرداختیم. امیدواریم شما بعد از مطالعه این نکات بتوانید مناسب ترین گارانتی را برای محصولات الکترونیکی دریافت کنید. حتماً سریال درج شده روی ضمانت نامه را با شرکت ارائه دهنده گارانتی چک کنید تا ضمانت نامه اصل دریافت کنید.

شما برای خرید محصولات مختلف الکترونیکی، بین ضمانت نامه و وارانتی، کدامیک را انتخاب می کنید؟

آگهی های موبایل کارنموده را در وبلاگ ارم گفتگو ببینید
منبع: بلاگ دیوار

به "همه چیز درباره گارانتی وسایل الکترونیکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره گارانتی وسایل الکترونیکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید