ورود به قله دماوند ممنوع شد

مدیرعامل انجمن دوستداران دماوند از ممنوعیت ورود به اثر طبیعی ـ ملی دماوند تا اطلاع ثانوی اطلاع داد.

ورود به قله دماوند ممنوع شد

به گزارش خبرنگاران، در چند روز اخیر بنرهایی در دو جبهه جنوبی و غربی از سوی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آمل نصب گردیده است با این مضمون که با عنایت به تخریب ها و چالش های زیست محیطی موجود در محدوده اثر طبیعی قله دماوند به استناد قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، به دلیل عدم سامان دهی موضوع طبیعت گردی در منطقه، تا اطلاع ثانوی از ورود کوهنوردان و گردشگران به محدوده اثر طبیعی ـ دماوند (ارتفاع 4500 تا قله) ممانعت به عمل خواهد آمد که انتظار می رود همکاری لازم از سوی کوهنوردان و گردشگران تا زمان سامان دهی نحوه حضور افراد در محدوده این منطقه صورت پذیرد.

این اتفاق درحالی اتفاق افتاده که فصل مناسب کوهنوردی در منطقه دماوند سرانجام یافته است، ضمن آن که حد معین گردیده (4500 تا قله) برای ممنوعیت ورود، بالاتر از ارتفاع پناهگاه هایی است که در آن ها تجمع گسترده کوهنوردان به همراه دفن پراکنده زباله و فضولات انسانی و تخریب گسترده گیاهان ویژه دماوند بر اثر تردد بی ضابطه کوهنوردان، طبیعت گردها و اتومبیل ها در مسیر دسترسی رخ می دهد. با این حال مهدی مسچی ـ مدیرعامل انجمن دوستداران دماوند ـ این حرکت را که به دستور استاندار و اداره کل محیط زیست مازندارن اجرا شده، تلنگری می داند به ناهنجاری هایی که نه تنها این اثر طبیعی بلکه ثبت جهانی آن را در فهرست یونسکو در معرض خطر قرار داده است.

وی درباره این اقدام به خبرنگار خبرنگاران شرح داد: پس از برگزاری سه کارگروه با حضور نمایندگان تمام دستگاه های مرتبط با موضوع دماوند از جمله محیط زیست و میراث فرهنگی و حتی آب و فاضلاب به تاریخ های 25 دی ماه سال 96، 20 فروردین ماه سال 97 و 12 خرداد همین سال جاری، مصوبات مختلفی برای حفاظت از این اثر طبیعی ـ ملی صادر شد که هیچ یک به اجرا نرسید. متاسفانه نماینده برخی دستگاه ها همچون فدراسیون کوهنوردی که به نظر نگاه درآمدزایی و نه محافظتی به برخی کوه های ایران از جمله دماوند و علم کوه دارند، در این کارگروه ها حضور نداشتند. بنابراین از سوی انجمن دوستداران دماوند به استاندار و اداره کل محیط زیست استان مازندران اعتراض و مستنداتی دال بر اجرا نشدن آن مصوبات ارایه شد که برای پیش قدم شدن از سوی آن ها دستور داده شد در چهار جبهه که مسیر صعود به قله دماوند است، بنرهایی درباره ممنوعیت ورود به محدوده این اثر طبیعی ـ ملی نصب گردد که درحال حاضر این بنرها در دو جبهه غربی و جنوبی نصب گردیده است.

او درباره تصمیم های گرفته گردیده برای حفاظت از ارتفاع های پایین دست این کوه که بیشترین تخریب و ترددها در آن اجرا شده است، به ثبت این کوه در فهرست میراث طبیعی کشور که از ارتفاع 2200 متر تا قله است، اشاره نمود و اضافه نمود: ارتفاع 4500 متر تا قله، محدوده ای است که محیط زیست به عنوان اثر طبیعی ـ ملی ثبت نموده است، درحالی که در این ارتفاع گنجشک هم پر نمی زند فقط کوهنوردها تردد می نمایند که میزان تخریب آن ها در این ارتفاع به اندازه حد پایین تر نیست، ساخت وسازی هم انجام نگردیده و وضعیت دفن فضولات و زباله هم وخیم تر از ارتفاعات پایین دست نیست. مساله ما حفاظت از همان ارتفاع 2200 متر به بالا است که مبنای ممنوعیت هر گونه فعالیت معادن نیز قرار گرفته است.

وی اضافه نمود: برمنبای این حد ما از سال 1393 برای توقف فعالیت معادن در کوه دماند کوشش کردیم که با وجود تهدیدها و فشارها تا کنون موفق گردیده ایم هفت معدن را که در اختیار بخش خصوصی بود از جمله معدن پوکه متعلق به شهرداری رینه را که در ارتفاع 2200 متر قرار داشت، تعطیل کنیم. ولی همچنان یک معدن که بنا به ارزیابی کارشناسان میراث فرهنگی فعالیت آن از ارتفاع 2100 تا 2300 متر تعین گردیده به فعالیت خود ادامه می دهد. این معدن وابسته به نهادهای خاصی است که زور تشکل های غیردولتی به آن ها نمی رسد.

مسچی ادامه داد: به هر حال نصب این بنرها هرچند در فصل سرما و کم مراجعه، صعود به قله را ممنوع نموده است اما برای شروع، تلنگر و حرکتی است که نشان از اراده جدی اداره محیط زیست برای حفاظت از این اثر طبیعی دارد.

این دوستدار دماوند درباره حمایت و پیگیری های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از این میراث طبیعی که در فهرست موقت ثبت جهانی واقع شده است، اظهار کرد: کد ارتفاع ثبت گردیده از سوی این سازمان (2200 متر) با توجه به تحرکات و تخریب هایی که اتفاقا در این محدوده اتفاق افتاده، کاملا برای حفاظت درست معین گردیده است و اگر سامان دهی در این بخش صورت نگیرد، قطعا ثبت این میراث در فهرست جهانی یونسکو با مشکل روبرو خواهد شد.

او گفت: با وجود آن که دماوند از سال 1387 در فهرست آثار طبیعی ملی ثبت گردیده اما هنوز در نوبت انتظار برای ثبت جهانی است که این اتفاق قطعا با وقایعی همچون جاده سازی تا ارتفاع 3 هزار متر دماوند و معدن کاری ها بی ارتباط نیست.

مدیرعامل انجمن دوستداران دماوند ادامه داد: متاسفانه فدراسیون کوهنوردی و قاطرچی هایی که در دامنه دماوند فعالیت می نمایند و بار برخی کوهنوردان را تا ارتفاع 4200 متر حمل می نمایند، اجازه نمی دهند جاده خاکی که تا ارتفاع سه هزار متر کشیده گردیده بسته گردد. این جاده از ابتدا هم غیرقانونی ایجاد شد.

مسچی ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تا کنون برای حفاظت از دماوند همکاری و حمایت های خوبی داشته، ولی ضروری است این دستگاه هم به تعهدات خود بیشتر عمل کند و فقط اعلام نظر نکند؛ چرا که پیگیری نظرهای این سازمان از عهده تشکل های مردمی خارج است، مگر ما چقدر رابطه و رسانه در اختیار داریم. این سازمان که جایگاهش در سطح معاونت ریاست جمهوری تعریف گردیده حتما می تواند برای حفاظت از بلندترین کوه ایران که به عنوان میراث طبیعی ثبت گردیده، گام های بیشتری بردارد و نمایندگان مجلس را در این مسیر دخیل کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ورود به قله دماوند ممنوع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود به قله دماوند ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید