کتاب نفس و بدن منتشر شد

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، خبرنگاران/قم کتاب نفس و بدن اثر عیسی موسی زاده از سوی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دانشگاه باقرالعلوم(ع) به چاپ رسید.

کتاب نفس و بدن منتشر شد

اولین جلد از مجموعه مطالعات نفس تحت عنوان نفس و بدن تألیف و تدوین عیسی موسی زاده به صورت مشترک میان پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دانشگاه باقرالعلوم(ع) در 306 صفحه منتشر شد.

اعتقاد به تداوم زندگانی انسان در حیاتی دیگر جزو باورهای همه فرهنگ ها و ادیان پیشین بوده و اندیشه جاودانگی انسان قدمتی همپای زندگی بشر دارد؛ اما کیفیت آن به شیوه های مختلفی تصور شده است. مسئله جاودانگی را با رویکردهای گوناگون (تأکید آموزه ها و نصوص دینی بر جاودانه بودن انسان، نگاه تجربی، و نگرش عقلی و فلسفی) می توان آنالیز کرد.

در اثر پیشرو بعضی از موضوعات و نظریات مهم درباره نفس و بدن آنالیز و نقد شده است.

کتاب حاضر مجلد اول از مجموعه 9 جلدی مطالعات نفس در پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی است که در آستانه برگزاری همایش بین المللی جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت به عنوان یکی از آثار علمی همایش به زیور طبع آراسته شده است.

ساختار اثر

عناوین مقالات منتشر شده در این اثر عبارتند از: تعدد نفس و روح در نگاه ارسطو، نقش حرکت جوهری در تکامل انسان، رابطه نفس و بدن از منظر دکارت و مرلوپونتی، مبانی رابطه نفس و بدن در اندیشه صدرالمتالهین، تاثیرپذیری ملاصدرا از ابن عربی در مسائل نفس شناسی، نقد و آنالیز رابطه نفس و بدن از دیدگاه دکارت با بهره گیری از نظام حکمت، رابطه نفس و بدن از دیدگاه ملاصدرا، آنالیز نفس شناسی قاضی سعید قمّی، و آنالیز و نقد و نقدها شیخ مفید و دیدگاه انسان شناختی شیخ صدوق.

برشی از اثر

ویژگی های روح از نظر شیخ صدوق و نقدها شیخ مفید

از نظرش صدوق سازنده حقیقت انسان همان روح است و نظر شیخ مفید نیز در این زمینه موافق نظر شیخ صدوق است؛ اما شیخ صدوق پاره ای احکام ویژگی ها برای روح بر می شمارد که به شدت اعتراض شیخ مفید را برانگیخته است؛ به گونه ای که پیش از نقد آرای صدوق، عبارت های تندی علیه او به کار می برد و سخنان صدوق در زمینه نفوس و ارواح را دور از تحقیق از روی حدس و گمان می داند. از نظر مفید بهتر آن بود که صدوق به نقل اخبار بسنده می کرد و به معانی آن ها نمی پرداخت؛ زیرا در این صورت از گرفتار شدن در تنگناهایی که توان خروج از آن ها را نداشت، ایمن می ماند، اما احکام و ویژگی هایی که شیخ صدوق برای ارواح و نفوذ برشمرده، عبارتند از: این­همانی ارواح و نفوس، ارواح؛ نخستین مخلوق خداوند، جاودانگی ارواح، ارتباط ارواح با ابدان و تقدم خلقت ارواح بر خلقت ابدان.

علاقه مندان جهت خرید اینترنتی این کتاب می توانند به نشانی اینترنتی http://shop.isca.ac.ir/ مراجعه کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کتاب نفس و بدن منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب نفس و بدن منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید