10 نشانه اصلی بارداری احتمالی

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، آیا حامله شده اید؟ به احتمال زیاد تا موعد اولین پریود بعدی یا حتی یکی دو هفته بعد از آن، نشانه خاصی را مشاهده نمی کنید. اگر در چند ماه گذشته شرایط قاعدگی تان را به دقت زیر نظر داشته اید، یا اگر پریود شما نامنظم بوده و هر ماه تغییر می نموده است، ممکن است نتوانید موعد دقیق قاعدگی بعدی تان را تعیین نمایید. اما اگر برخی از نشانه های زیر در شما ظاهر شدند و تا مدتی هم پریود نشدید، ممکن است باردار شده باشید. دقت کنید که همه خانم های حامله این نشانه ها را مشاهده نمی نمایند. در این حالت می توانید از تست های حاملگی خانگی بهره ببرید تا مطمئن شوید!

10 نشانه اصلی بارداری احتمالی

10 نشانه اصلی بارداری احتمالی

آیا حامله شده اید؟ به احتمال زیاد تا موعد اولین پریود بعدی یا حتی یکی دو هفته بعد از آن، نشانه خاصی را مشاهده نمی کنید. اگر در چند ماه گذشته شرایط قاعدگی تان را به دقت زیر نظر داشته اید، یا اگر پریود شما نامنظم بوده و هر ماه تغییر می نموده است، ممکن است نتوانید موعد دقیق قاعدگی بعدی تان را تعیین نمایید. اما اگر بعضی از نشانه های زیر در شما ظاهر شدند و تا مدتی هم پریود نشدید، ممکن است باردار شده باشید. دقت کنید که همه خانم های حامله این نشانه ها را مشاهده نمی نمایند. در این حالت می توانید از تست های حاملگی خانگی بهره ببرید تا مطمئن شوید! توجه کنید که این نشانه های حاملگی را به ترتیب عکس اهمیت چیده ایم! شماره 10 کم اهمیت ترین و شماره 1 مهم ترین علامت هستند.

10- تورم و حساسیت در سینه ها

یکی از نشانه های اولیه حاملگی، حساس و دردناک شدن سینه ها به دلیل افزایش هورمون ها است. درد سینه ها ممکن است شبیه به درد آنها در هنگام پریود، یا کمی شدیدتر باشد. این درد بعد از سه ماهه اول حاملگی و با عادت کردن بدن به تغییرات هورمونی، تا حد زیادی از بین می رود.

9- خستگی

ناگهان احساس خستگی می کنید؟ یا نه، احساس کوفتگی و ضعف عمومی شدید دارید؟ هیچ کس به درستی نمی داند که دلیل بروز این خستگی های ناگهانی سطح هورمون پروژسترون می تواند یکی از عوامل بروز خواب آلودگی باشد. با ورود به سه ماهه دوم حاملگی احتمالا سرحال تر شده و احساس انرژی بیشتری می کنید، اما احساس ضعف و خستگی در اواخر دوران حاملگی دوباره برمی گردد، چون در آن دوران وزن نسبتا زیادتری را باید حمل کنید و بعلاوه ممکن است خواب کافی نداشته باشید.

8- خونریزی ناشی از لانه گزینی

بعضی از خانم ها در حدود روزهای یازدهم یا دوازدهم بعد از باردار شدن (یعنی تقریبا هم زمان با زمان پریود بعدی)، میزان کمی خونریزی یا لکه بینی مشاهده می نمایند. این خونریزی ممکن است به دلیل ورود تخمک بارور شده به بافت پرخون رحم شما باشد، اما کسی دلیل قطعی آن را نمی داند. این خونریزی بسیار کم و اغلب به صورت لکه های قرمز یا قهوه ای مایل به قرمز خواهد بود و تنها یک یا دو روز طول خواهد کشید. در صورت مشاهده خونریزی یا لکه بینی، خصوصا اگر همراه با درد باشد، پزشک تان را در جریان بگذارید؛ چون این موارد ممکن است نشانه های حاملگی خارج از رحم باشد.

7- تهوع یا استفراغ

این همان ویار خودمان است! در بیشتر خانم ها تهوع صبحگاهی تا حدود یک ماه پس از باردار شدن اتفاق نمی افتد. حتی بعضی از خانم ها آن قدر خوش شانس هستند که هیچ گاه این حالت را تجربه نمی نمایند. اما احساس تهوع در تعدادی از خانم های حامله، بسیار زودتر آغاز می گردد؛ بعلاوه این تهوع ممکن است فقط صبح ها اتفاق نیفتد. عارضه ویار بارداری ممکن است صبح، ظهر یا حتی شب، بروز کند. تقریبا نیمی از خانم هایی که این حالت را دارند، با آغاز سه ماهه دوم حاملگی، به کلی خوب می شوند.

6- افزایش حساسیت نسبت به بو

در اوایل دوران حاملگی، ممکن است احساس خوایندی نسبت به بعضی بوها، مثلا بوی ساندویچ یا حتی یک فنجان قهوه داشته باشید؛ و حتی ممکن است بعضی بوهای خاص باعث حالت تهوع در شما بشوند.

بعلاوه ممکن است بعضی از غذاهایی که قبلا بسیار دوست داشته اید الان حال شما را به بزنند؛ این هم کاملا طبیعی است!

5- نفخ شکم

تغییرات هورمونی در اوایل حاملگی ممکن است باعث حالت نفخ در شما بشوند که این حالت شبیه به همان شرایطی است که بعضی از خانم ها قبل از آغاز عادت ماهانه شان تجربه می نمایند.

به همین خاطر، حتی در اوایل حاملگی که رحم شما هنوز بسیار کوچک بوده، ممکن است احساس کنید که میزان دور کمر لباس ها برایتان کوچک شده است!

4- تکرر ادرار

کمی بعد از باردار شدن، ممکن است احساس کنید که به طور مرتب احتیاج به ادرار کردن دارید، چرا؟ دلیل آن است که در دوران حاملگی، حجم خون و مایعات در بدن شما افزایش پیدا می نماید و حجم بیشتری از مایعات به کلیه ها و در نتیجه مثانه شما وارد می گردد. این حالت ممکن است از هفته ششم حاملگی آغاز گردد و در طول دوران حاملگی ادامه پیدا کند یا حتی بدتر هم بگردد. البته رحم در حال رشد شما هم فشار بیشتری بر مثانه وارد می نماید.

3- تاخیر پریود

اگر پریود شما اغلب منظم بوده اما این بار به موقع آغاز نشده است، می تواند قبل از آنکه نشانه های بالا را مشاهده کنید، از تست حاملگی بهره ببرید. اما اگر قاعدگی شما منظم نبوده یا اینکه زمان پریودهای قبلی تان را یادداشت ننموده اید، تهوع، حساسیت سینه ها یا افزایش دفعات استفاده از دستشویی می توانند نشانه های حاملگی باشند.

2- بالا ماندن دمای پایه بدن

اگر دمای پایه بدنتان را یادداشت می نموده اید و حالا می بینید که این دما به مدت 18 روز در میزان بالاتر از معمول به جای مانده است احتمالا حامله شده اید.

1- مثبت بودن تست حاملگی خانگی

بیشتر این تست ها تنها یک هفته بعد از موعد پریود بعدی می توانند حاملگی را تشخیص دهند. زیاد به نوشته های روی جعبه هایشان اعتماد نکنید!

پس اگر زودتر از این موعد از این تست ها استفاده کردید و نتیجه منفی گرفتید بهتر است چند روز بعد دوباره تست را تکرار کنید. البته اگر هنوز پریود نشده باشید!

بعد از اینکه یکی از این تست ها نتیجه مثبت داد به پزشک تان مراجعه کنید. هنوز هم قطعی ترین روش اثبات بارداری حداقل در ایران انجام آزمایش خون و میزان گیریHcg به توان (b) است.

شاید هم پزشک شما ترجیح دهد برای پیگیری های آینده از حالا میزان آن را میزان گیری کنید.

یا افزایش دفعات استفاده از دستشویی می توانند نشانه های حاملگی باشد.

منبع: نشریه زندگی سالم شماره8

منبع: راسخون

به "10 نشانه اصلی بارداری احتمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نشانه اصلی بارداری احتمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید