آئین بزرگداشت چهره های ادبی گلستان برگزار گردید

به گزارش خبرنگاران، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان شامگاه یکشنبه در نخستین آئین بزرگداشت چهره های ادبی گلستان، اظهار کرد: امروز گردهم آمدیم تا روز ملی شعر و ادب فارسی را که با نام شاعر شهیر ایرانی شهریار مزین گردیده گرامی بداریم.

آئین بزرگداشت چهره های ادبی گلستان برگزار گردید

عادله کشمیری از شاعران و نویسندگان به عنوان میراث داران فرهنگ کهن یاد کرد و گفت: به مفاخر استان که مایه فخر و مباهات هستند، می بالیم.

وی با اعلام اینکه شعر برای تعالی انسان است، اضافه نمود: اگر شعر و هنر به سمت تعالی انسان حرکت کند می توان گفت که ما به اهدافمان نزدیک شدیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان با بیان اینکه فرهنگ زندگی ما با شعر و ادبیات آمیخته گردیده، اضافه نمود: به واسطه تاثیرگذاری شعر و ادبیات بر رفتار و فرهنگ جامعه، توجه بیشتر به آن را ضروری می نماید.

کشمیری شعر را به عنوان ابزاری برای بیان فرهنگ و ادبیات ایران به سایر کشورها دانست و اضافه نمود: در دوران گذشته نشان داده گردیده که شاعر، شعر را به خدمت هنر می گیرد تا مذهب و میهن را به جهانیان معرفی کند.

وی ادامه داد: دنیا ملت ایران را با کتابهای بزرگ، شعرای نامی، فرهنگ کهن ملی و ادبیات می شناسد. به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، آنچه که عاشورا را در فرهنگ ایران سرپا نگه داشت اشعار حماسی بسیار خوبی بود که در حوزه دین و عاشورا سروده شد.

نقش بی بدیل هنر در انسجام هویت فرهنگی جامعه

در ادامه این جلسه رئیس اتحادیه انجمن های علمی و آموزشی معلمان ادبیات فارسی با بیان اینکه هنر و فرهنگ یکی از مؤلفه های اصلی تشکیل تمدن های بزرگ بوده، گفت: این هنر نقش مؤثری در انسجام و ساختن هویت فرهنگی جامعه دارد.

علی اکبر کمالی نهاد ادامه داد: نقش شاعران در اعتلای فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی، بسط معرفت الهی و تجربه دینی بسیار موثر است.

وی با تاکید بر اینکه نباید از ریشه های فرهنگی و ادبی خود غفلت کنیم، اضافه نمود: امروز اگر ترجمه اشعار و رمان های انگلیسی را می خوانیم اما از ریشه های ادبی و فرهنگی سرزمین خود هم نباید غافل باشیم.

وی در بخشی دیگر از سخنانش به درست خواندن شعر شاعران تاکید نمود و گفت: این رسالت اهالی شعر و اساتید ادبی است که نسل فعلی و آینده را با قلم درست ادبیات آشنا کند.

لازم به ذکر است در نخستین آئین بزرگداشت چهره های ادبی گلستان که به مناسبت روز ملی شعر و ادب فارسی برگزار گردید از کریم ا.. قائمی، پرویز کریمی و محمد حکیمی به عنوان چهرهای فرهیخته استان تجلیل شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آئین بزرگداشت چهره های ادبی گلستان برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آئین بزرگداشت چهره های ادبی گلستان برگزار گردید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید