زارع پور: پژوهشگاه فضایی باید قطب توسعه و تثبیت فناوری فضایی باشد، خدمات فضایی را وارد زندگی مردم کنیم

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه پژوهشگاه فضایی باید قطب توسعه و تثبیت فناوری فضایی باشد گفت: باید مدیریت دانش کشور در حوزه فضایی با موضوع پژوهشگاه فضایی انجام پذیرد.

زارع پور: پژوهشگاه فضایی باید قطب توسعه و تثبیت فناوری فضایی باشد، خدمات فضایی را وارد زندگی مردم کنیم

به گزارش گروه علم و پیشرفت وبلاگ ارم گفتگو به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور در جریان بازدید از پژوهشگاه فضایی، در جمع رییس، معاونان و مدیران پژوهشگاه فضایی، گفت: زمانی حوزه فضایی، حوزه ای اقتدارآفرین و مولفه قدرت بود اما امروز این حوزه علاوه بر آن تبدیل به مولفه ای کاربردی شده است که خدمات اثربخش آن را در بخش های مختلف صنعتی و کشاورزی شاهد هستیم.

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت صنعت فضایی در دنیا امروز و تاثیر آن بر دیگر فناوری های نوین، لازم است این صنعت بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

زارع پور ادامه داد: عزم و اراده دولت سیزدهم بر این است که حوزه فضایی را به طور جدی دنبال کند تا بعضی عقب ماندگی ها را به سرعت جبران کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ضرورت تدوین نقشه راهی جامع و کامل در حوزه فضایی گفت: باید برنامه ده ساله حوزه فضایی را بازنگری کنیم چرا که هم ماموریت ها و هم بعضی راهبردهای این حوزه دستخوش تغییر شده است.

وی اضافه کرد: شرایط نو ایجاب می نماید که با هماهنگی و همگرایی میان بخش های مختلف صنعت فضایی با سرعت نقشه راه و برنامه نوی برای بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت تدوین کنیم.

زارع پور در ادامه با تاکید بر اینکه پژوهشگاه فضایی باید قطب توسعه و تثبیت فناوری فضایی باشد، گفت: مدیریت دانش حوزه فضایی در کشور باید با موضوع پژوهشگاه فضایی صورت پذیرد اما این بدان معنا نیست که پژوهشگاه به تنهایی مسئولیت همه اقدامات در این حوزه را به عهده گیرد، بلکه همانطور که در بعضی حوزه ها ورود مستقیم دارد در بعضی از حوزه های بلندمدت باید تقسیم کار انجام گیرد و از ظرفیت جامعه دانشگاهی و نخبگانی و تحقیقاتی حداکثر استفاده گردد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: جهت گیری ها باید به سمت شکل گیری شبکه ای از مجموعه های توانمند در حوزه فضای باشد تا راهبرد هسته دانا، شبکه توانا محقق گردد بنابراین باید همه ظرفیت های کشور برای تسریع در فرایند پیشرفت و توسعه صنعت فضایی به کار گرفته گردد.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت سرریز فناوری های فضایی در بخش های غیرفضایی گفت: مایه خوشحالی است که بعضی محصولات تولیدی در پژوهشگاه فضایی تبدیل به فناوری های کاربری در زندگی مردم شده است. پژوهشگاه فضایی تنها متولی بخش فضا نیست بلکه با توجه به دانش و تجربه موجود در این مجموعه، سرریز دانش و فناوری فضایی به بخش های دیگر از جمله ماموریت های ما در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

زارع پور در انتها با تاکید بر توجه جدی به حوزه خدمات فضایی گفت: خدمات فضایی را باید به سرعت وارد زندگی مردم کنیم تا طعم شیرین خدمات فناوری های فضایی را در زندگی شان بچشند و نقش و اهمیت صنعت فضایی در زندگی مردم عمومی گردد.

پیش از سخنان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی و تعدادی از معاونان و مدیران پژوهشگاه، گزارشی از عملکرد، اقدامات، برنامه ها و دستاوردهای این مجموعه تحقیقاتی را ارائه کردند.

در خاتمه این نشست، زارع پور از نمایشگاه دستاوردهای تحقیقات فضایی و بخش های مختلف پژوهشگاه تماشا و با کارکنان این مجموعه گفت وگو کرد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "زارع پور: پژوهشگاه فضایی باید قطب توسعه و تثبیت فناوری فضایی باشد، خدمات فضایی را وارد زندگی مردم کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زارع پور: پژوهشگاه فضایی باید قطب توسعه و تثبیت فناوری فضایی باشد، خدمات فضایی را وارد زندگی مردم کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید