فرسایش سالانه بیش از 16 تن خاک در هکتار در کشور

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی از فرسایش سالانه 16.4تن خاک در هکتار در کشور اطلاع داد.

فرسایش سالانه بیش از 16 تن خاک در هکتار در کشور

هوشنگ جزی در کارگاه آموزشی و طرح مسائل آبخیزداری 10 استان کشور در ارومیه گفت: خاک یک ماده باارزش حتی مهم تر از آب است و ساخت یک سانتیمتر از آن 700 سال طول می کشد.

وی با بیان اینکه 125 میلیون هکتار از اراضی کشور دچار فرسایش آبی است، خاطر نشان کرد: حفاظت از خاک امری بسیار مهم و حیاتی و برای حفظ آن نیازمند همکاری تمام سازمان ها و مشارکت مردم است.

حسن وحید - معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان منابع طبیعی کشور - در این کارگاه آموزشی از اجرای 50 هزار هکتار طرح آبخیزداری در عرصه های منابع طبیعی استان اطلاع داد و گفت: در 120 میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی کشور باید طرح آبخیزداری انجام گردد.

وی اضافه نمود: طرح آبخیزداری در 30 میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی کشور اجرا شده است که باقی عرصه ها در طول برنامه هفتم و هشتم توسعه با حمایت تمام سازمان ها و مشارکت مردم به اتمام خواهد رسید.

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان منابع طبیعی کشور اضافه نمود: آذربایجان غربی یکی از استان های متنوع از نظر منابع طبیعی است که یک میلیون و 250 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی این استان مطالعات آبخیزداری و 50 هزار هکتار طرح آبخیزداری اجرا شده است که در کنترل سیلاب ها و ذخیره منابع آب نقش مهمی دارد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان منابع طبیعی وحید با اشاره به معضلات زیست محیطی در کشور و نقش مردم در کاهش این مسائل اظهارکرد: مشارکت مردم در عرصه های منابع طبیعی منجر به کاهش مخاطرات زیست محیطی همانند سیلاب و فرسایش خاک خواهد شد.

وبلاگ ارم گفتگو آذربایجان غربی ارومیه

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "فرسایش سالانه بیش از 16 تن خاک در هکتار در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرسایش سالانه بیش از 16 تن خاک در هکتار در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید