پیامدهای تلفیق هوش مصنوعی و فناوری 5G

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، صاحب نظران حوزه فناوری اطلاعات می گویند ظرف 10 سال آینده هوش مصنوعی تمام صنایع دنیا را متحول می نماید و تلفیق آن با فناوری مخابراتی نسل پنجم انبوهی از خلاقیت ها را ایجاد می نماید.

پیامدهای تلفیق هوش مصنوعی و فناوری 5G

فناوری نسل پنجم به اسم کاتالیست و تسریع نماینده پیشبرد هوش مصنوعی در صنایع گوناگون عمل می نماید و این دو فناوری استفاده سریع، ایمن و ارزان از ابزار و محصولات مبتنی بر اینترنت اشیا و شبکه های هوشمند را ممکن می نمایند.

به گفته رونی واسیشتا معاون ارشد شرکت اِن ویدیا، شبکه های نسل پنجم مبتنی بر هوش مصنوعی، شکل گیری موج چهارم انقلاب صنعتی را تسریع نموده و فرصت های بی سابقه ای را در حوزه کسب و کار و هم در جامعه خلق می نمایند.

میلیاردها شیء در کل شبکه اینترنت و در مراکز داده قرار دارند. یک شبکه نسل پنجم فراگیر این مراکز داده و اشیای هوشمند را به یکدیگر مرتبط می نماید و این کار با سرعت، شتاب، هزینه و قدرتی متناسب با احتیاج هر برنامه و نرم افزار صورت می گیرد.

وی می افزاید: تمامی این شبکه ها به تدریج تغییر می نمایند تا با استانداردهای نسل پنجم سازگار شوند. این تحول نه تنها مبتنی بر خلاقیت های برگرفته از هوش مصنوعی است، بلکه مستلزم مدیریت، سازمان دهی و افزایش بهره وری خود این شبکه است.

شبکه های نسل پنجم بر خلاف استانداردهای قدیمی تر شبکه های مخابراتی بی سیم، در عصر همه گیری خدمات کلود و اینترنت اشیا متولد شده اند و می توانند میلیاردها حسگر مانند دوربین های ویدئویی را به یکدیگر متصل نمایند. از این طریق مراکز داده به اطلاعات کافی برای انجام پردازش های مورد احتیاج سیستم های هوش مصنوعی دسترسی دارند.

پیغامدهای ترکیب هوش مصنوعی و فناوری 5G

در ادامه چهار مثال عینی از پیغامدهای ترکیب هوش مصنوعی و فناوری نسل پنجم ارائه می گردد:

1. هزاران دوربین بر فرایند فراوری و ساخت خودروهای خودران نظارت می نمایند: در آینده از نرم افزارهای آنالیز و کنترل بصری با قابلیت خودآموزی و هوش مصنوعی برای شناسایی آسیب ها و نقص های خودروها در خط فراوری استفاده می گردد. خودروسازان از این طریق قادر به تحلیل و شناسایی مسائل مربوط به کیفیت خودروها در خط فراوری خواهند بود.

2. یاری به برنامه ریزی شهری و مدیریت ترافیک در شهرهای هوشمند: در محیط های شهری که تعداد زیادی از افراد و اشیا در تعامل با یکدیگر هستند، نرم افزارهای هوش مصنوعی بازرسی بصری، قادر به کنترل تمامی موجودات و اشیای متحرک و غیر متحرک بوده و از این طریق امنیت شهر و فضاهای شهری ارتقا یافته و مدیریت شهر و ترافیک تسهیل می گردد.

3. استفاده از هوش مصنوعی برای مکالمه و پردازش زبان های طبیعی ارائه خدمات پیشرفته را ممکن می نماید: چت بات های تبادل نظر در اینترنت، دستیارهای صوتی هوشمند و دیگر خدمات پیغام رسان به صنایع مختلف یاری می نمایند تا فرایندهای پشتیبانی از مشتریان را ارتقا دهند. استفاده از هوش مصنوعی برای ارتقای خدمات گپ تحت وب، ارتباط هوشمندانه تر با انسان ها را به وسیله درک حالات چهره آنها و آگاهی از واکنش های آنها امکان پذیر می سازد.

4. ارتقای واقعیت افزوده و واقعیت مجازی: ارائه خدمات واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در آینده بدون استفاده از رایانه های غول پیکر و سیم و کابل ممکن خواهد بود. فناوری بی سیم نسل پنجم، به صنایع حرفه ای امکان می دهد تا به طور آنی تغییرات جدیدی در خدمات واقعیت افزوده و واقعیت مجازی ایجاد نموده و آنها را به صورت بی سیم در هر زمان و مکان ارائه دهند.

فناوری هوش مصنوعی و نسل پنجم در ترکیب با یکدیگر زیست بوم جدیدی را برای استفاده نرم افزار نویسان مستقل و استارت اپ های خلاق به وجود می آورند. اِن ویدیا به تازگی با همکاری سرویس کلود گوگل یک آزمایشگاه خلاقیت به نام AI-on-5G راه اندازی نموده که در آن اپلیکیشن های هوش مصنوعی مبتنی بر خدمات نسل پنجم راه اندازی و آنالیز می شوند.

در این آزمایشگاه یک پلتفرم یکپارچه طراحی شده و سرورها، شبکه های مجازی نرم افزاری مبتنی بر نسل پنجم، اپلیکیشن های تجاری هوش مصنوعی، کیت های توسعه نرم افزار و غیره در دسترس قرار گرفته اند. قرار است نسخه تجاری این خدمات در نیمه دوم امسال میلادی در دسترس صاحبان صنایع قرار بگیرد.

تحولات مذکور ارائه خدمات کلود را هم متحول خواهد نمود و مشاهده و انتقال داده ها را با سرعت بسیار زیادی در نقاط مختلف تسهیل می نماید.

بر همین مبنا، اپلیکیشن های جدیدی هم طراحی خواهند شد که وابستگی بیشتری به خدمات کلود خواهند داشت. در عین حال انتظار می رود ایمن سازی، کاهش هزینه استفاده و اتکاپذیری این خدمات هم به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش یابد.،مهر

منبع: ایران آنلاین

به "پیامدهای تلفیق هوش مصنوعی و فناوری 5G" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامدهای تلفیق هوش مصنوعی و فناوری 5G"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید