کمبود کدام مواد غذایی باعث گرسنگی بیش از حد می گردد؟

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، نرگس جوزدانی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، اظهار کرد: ماده غذایی خاصی وجود ندارد که به راحتی باعث کاهش وزن گردد، اما بعضی مواد غذایی وجود دارد که با مصرف آن ها می توانیم گرسنگی را کنترل کنیم.

کمبود کدام مواد غذایی باعث گرسنگی بیش از حد می گردد؟

او ادامه داد: مصرف پروتئین ها از منابع لبنیات، حبوبات، انواع گوشت و تخم مرغ مواد غذایی هستند که به کنترل گرسنگی یاری می نماید و ارزش غذایی بسیار زیادی دارند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: نکته بسیار مهم در کنترل گرسنگی تامین ویتامین D به اندازه کافی است. این ویتامین منبع غذایی خاصی برای کنترل گرسنگی ندارد، اما بسیاری از مواد غذایی مانند لبنیات و غلات آماده مصرف با ویتامین D غنی شده اند اما نمی توان گفت که منبع ویتامین D هستند؛ بنابراین اگر فردی کمبود ویتامین D داشته باشد یا اندازه این ویتامین در بدنش کم باشد تمایل به خوردن غذا در او افزایش پیدا می نماید.

او اضافه کرد: پس مصرف مکمل ویتامین D طبق شیوه نامه های درمانی کشور که 50 هزار واحد ویتامین در ماه است، توصیه می گردد.

جوزدانی بیان نمود: کم خونی یکی دیگر از عوامل گرسنگی های بیش از حد در افراد است. این اتفاق بیشتر در خانم ها مشاهده می گردد. کم خونی فقر آهن که بر اثر مصرف ناکافی پروتئین ها و منابع غنی از آهن مانند انواع گوشت ها ایجاد می گردد، می تواند باعث ایجاد گرسنگی و به هم خوردن رژیم غذایی فرد گردد.

او ادامه داد: به طور کلی کمبود هر یک از مواد مغذی و ویتامین های مورد احتیاج بدن باعث ایجاد گرسنگی های بیش از حد و عدم کنترل این گرسنگی ها می گردد، در این شرایط فرد به طور مداوم به سمت مصرف این مواد غذایی می رود تا بتواند ماده غذایی و ویتامینی که کمبود دارد را جبران کند.

جوزدانی گفت: متاسفانه مصرف سیب و سبزیجات در رژیم غذایی افراد بسیار پایین است. سبزیجات به علت داشتن منبع فیبر می تواند به هضم و جذب غذا یاری کند، این فرایند آرام تر اتفاق می افتد و طبیعتا اندازه قند خون، مدت زمان بیشتری در بدن بالا بماند.

او بیان نمود: هر عاملی که باعث کاهش و افزایش سریع قند خون گردد از عوامل مهم در تشدید گرسنگی فرد است و فرایند کاهش وزن، دیرتر اتفاق می افتد.

جوزدانی ادامه داد: بنابراین فیبر ها در انواع سبزیجات و غلات سبوس دار، مواد غذایی هستند که فرایند گرسنگی را در فرد کند تر می نماید.

او اضافه کرد: فعالیت های بدنی که متاسفانه در بین افراد بسیار کم شده است با تاثیر بر اندازه ترشح انسولین در بدن و افزایش استفاده از مواد مغذی، به کاهش وزن راحتتر یاری می نماید.

منبع: همگردی

به "کمبود کدام مواد غذایی باعث گرسنگی بیش از حد می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود کدام مواد غذایی باعث گرسنگی بیش از حد می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید