تأکید بر ضرورت از سرگیری آموزش حضوری با تداوم آموزش های الکترونیکی، بررسی پیشنهادات دانشگاه ها در تنظیم لایحه بودجه سال 1401

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، در نشست هم اندیشی روسای دانشگاه های معین کشور با معاونان وزارت علوم، بر ضرورت از سرگیری آموزش حضوری با تداوم آموزش های الکترونیکی تأکید و همچنین پیشنهادات دانشگاه ها در تنظیم لایحه بودجه سال 1401 بررسی شد.

تأکید بر ضرورت از سرگیری آموزش حضوری با تداوم آموزش های الکترونیکی، بررسی پیشنهادات دانشگاه ها در تنظیم لایحه بودجه سال 1401

به گزارش خبرنگار دانشگاه وبلاگ ارم گفتگو، به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، نشست برنامه ریزی و هماهنگی از سرگیری آموزش حضوری در دانشگاه ها با حضور روسای دانشگاه های تعیین و مادر کشور؛ معاونان اداری، مالی و مدیریت منابع؛ آموزشی؛ پژوهشی و فناوری؛ فرهنگی، اجتماعی و حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، رئیس سازمان امور دانشجویان، رئیس صندوق رفاه دانشجویان، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و رئیس امور آموزش عالی، تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه برگزار شد.

اهتمام وزارت علوم برای از سرگیری آموزش حضوری، جدی و با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی است

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم اهداف تشکیل این جلسه را برنامه ریزی و هماهنگی برای آمادگی کامل از سرگیری آموزش حضوری دانشگاه ها؛ برنامه ریزی برای اداره امور جاری دانشگاه ها تا پایان سال 1400؛ پیشنهادات تدوین لایحه بودجه سال 1401 و همچنین بررسی مسائل مربوط به همسانسازی حقوق اعضای هیات علمی و غیر هیات علمی بیان کرد.

وی همچنین در این جلسه با اشاره به موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا با از سرگیری آموزش حضوری در دانشگاه ها گفت: تصمیم وزارت علوم برای اجرای این سیاست جدی و با تکیه بر رعایت پروتکل های بهداشتی است.

دکتر علی خطیبی گفت: بسکمک از بخش های جامعه به روال عادی قبل از کرونا برگشته اند و وزارت علوم نیز تلاش می کند با توجه به واکسیناسیونی که اجرا شده، با هم فکری با روسای دانشگاه ها، این اتفاق در دانشگاه ها نیز رخ دهد.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم یادآور شد: البته محیط دانشگاه ها با سایر بخش های جامعه فرق دارد و ضرورت حضور دانشجویان در کلاس های درس، حضور در محیط خوابگاهی و سلف سرویس و … را نیز دارد.

آموزش اکترونیکی به عنوان یک دستاورد ارزشمند باید در کنار آموزش حضوری تداوم داشته باشد

دکتر خاکی صدیق در این نشست گفت: دستاورد بزرگ ما در طول قریب به 2سال شیوع بیماری کرونا، فراهم کردن زیرساخت های سخت افزاری آموزش الکترونیکی است؛ لذا یکی از سیاست های کلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این است که این دستاورد را حفظ کند و فناوری های نوین در آموزش را حتماً به کار گیریم و آموزش الکترونیکی به عنوان یک دستاورد مهم ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه بحث از سر آموزش حضوری به این معنا نیست که قصد داریم از لحاظ نوع آموزش به بهمن ماه سال 1398 برگردیم، شرح داد: باید تلاش کنیم دستاوردهای آموزش الکترونیکی را با حضور فیزیکی دانشجویان در کلاس های درس که فواید واضح و آشکاری دارد و ضرورت قطعی است، ترکیب کنیم.

معاون آموزشی وزیر علوم اضافه نمود: مصوبه ستاد ملی کرونا به صورت کاملاً واضح و روشن بر آموزش حضوری و حضور فیزیکی دانشجویان در کلاس های درس تأکید دارد.

وی خاطرنشان کرد: راهبرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ستاد از سرگیری آموزش حضوری که طی چند بخشنامه به دانشگاه ها ارسال شده آن است که از سرگیری یکباره در تمام مقاطع تحصیلی امکان پذیر نیست؛ در نتیجه یک راهبرد برای این پیشنهاد داریم و آن، راهبرد تدریجی مبنی بر حضور حداکثری و در حداقل زمان ممکن است.

دکتر خاکی صدیق بیان کرد: سیاست دیگر آن است که با توجه به شرایط مختلف دانشگاه ها نمی توان یک فرمول واحد برای همه کشور ارائه داد. لذا دانشگاه ها با توجه به تصمیمات ستاد کرونای استان خود تصمیمات متفاوتی اتخاذ خواهند کرد.

وی همچنین در ادامه سخنان خود گام اول از سرگیری آموزش حضوری در دانشگاه ها را حضور فیزیکی اعضای هیات علمی در کلاس ها بیان کرد و گفت: بیش از 90 درصد استادان هر 2 دوز واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

معاون آموزشی وزارت علوم همچنین خاطرنشان کرد: جلسات دفاع از پایان نامه ها، تشکیل جلسات دانشگاه ها، گروه های آموزشی و نشست های اجرایی باید به سمت حضوری شدن رود.

مسئولیت دانشجویان در زمان حضور در محیط دانشگاه بر عهده دانشگاه ها است

در ادامه این نشست دکتر مرتضی فرخی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به مبحث بار حقوقی مسئله بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: مسئولیت دانشجویان در زمان حضور در محیط دانشگاه بر عهده دانشگاه ها است و روسای دانشگاه ها باید تدابیر لازم را برای حضور دانشجویان در دانشگاه ها با در نظر گرفتن شرایط و موقعیت خاص هر دانشگاه در نظر داشته باشند.

به گفته وی، مسئولیت حفظ سلامت دانشجویان در محیط آموزشی یک اصل است و دانشگاه ها باید بار حقوقی آن نیز بر عهده داشته باشند.

دکتر فرخی با بیان سئوالی مبنی بر آنکه آیا دانشگاه می تواند دانشجویان را ملزم به واکسیانسیون کند؟، شرح داد: عدم حضور دانشجویانی که واکسینه نشده اند جای بحث و بررسی دارد. پیشنهاد می شود که نهادهای بالادستی و وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری این امر مهم را از هیأت دولت مطالبه کنند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در پایان سخنان خود از ترکیب آموزش مجازی و حضوری استقبال و پیشنهاد کرد که این مدل از آموزش در دستور کار قرار گیرد.

افزایش 2 برابری وام تحصیلی دانشجویان متاهل

رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفت: در نیمسال تحصیلی 1401-1400 دانشگاه ها پس از 30 درصد رشد اعتبارات، کلیه وام های دانشجویی، وام تحصیلی دانشجویان متاهل را نیز به 2 برابر وام تحصیلی مجردان افزایش داده ایم.

دکتر گنجی در نشست برنامه ریزی و هماهنگی از سرگیری آموزش حضوری دانشگاه ها، گفت: در نیمسال تحصیلی 1401-1400 دانشگاه ها، کلیه وام های دانشجویی 30 درصد افزایش یافته است.

وی اضافه نمود: وام ودیعه مسکن دانشجویان نیز 100 درصد افزایش یافته است و اگر این وام به صورت گروهی درخواست شود، خیلی راحت می توانیم از خارج خوابگاه های ملکی بگیریم.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان شرح داد: پس از 30 درصد رشد کلیه وام های دانشجویی، وام تحصیلی دانشجویان متاهل را نیز به 2 برابر وام تحصیلی مجردان افزایش داده ایم. وام ودیعه مسکن در تهران 32 میلیون و در کلان شهرها نیز 26 میلیون تومان است.

وی خاطرنشان کرد: ثبت نام وام دانشجویان از تاریخ 12 آبان ماه آغاز شده و تا اول دی ماه 1400 ادامه دارد و تا به امروز 60 هزار دانشجو نسبت به ثبت نام خود اقدام کرده اند و برآورد می کنیم که 100 هزار نفر تقاضا خواهیم داشت.

دکتر گنجی با بیان اینکه صندوق رفاه دانشجویان در سه بخش اعطای وام و تسهیلات، ارتقای خوابگاه ها و ارتقای آشپزخانه و سالن های غذاخوری فعالیت دارد، اضافه نمود: دانشگاه هایی که مشکل خوابگاه یا ارتقای خوابگاه و یا سالن غذاخوری دارند اگر تا به امروز اقدامی نکرده اند می توانند تقاضاهایشان را ارسال کنند تا بر اساس بودجه ای که در اختیار داریم کمک کنیم مسائلشان مرتفع شود.

وی خاطرنشان کرد: از بابت یارانه غذای دانشجویان، اعتباری در اختیار نداریم ولی دانشگاه ها از سازمان برنامه و بودجه اعتباری دریافت می کنند و نباید کوچک ترین مسئله ای در این زمینه داشته باشند. لذا خواهشمندم دانشگاه ها بدون کوچک ترین مسئله ای سالن های غذاخوری خود را بازگشایی کنند.

در این نشست تعدادی از روسای دانشگاه های مادر هر استان، نظرات و پیشنهادات خود را در این خصوص مطرح کرده و بر موارد زیر تاکید کردند.

- بازگشایی دانشگاه ها و برگزاری کلاس های حضوری در دانشگاه ها تدریجی، پلکانی و به صورت گام به گام باشد. (ابتدا دانشجویان مقطع دکتری بعد دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و در ادامه کلاس های عملی دانشجویان مقطع کارشناسی)

- چگونگی اطلاع از انجام واکسیناسیون کامل دانشگاهیان و نحوه برخورد با دانشجویانی که واکسن دریافت نکرده اند، تعییناً اعلام شود.

ایجاد وحدت رویه در نحوه تعطیلی کلاس های دانشگاه ها با توجه به رنگ بندی کرونایی شهرها و موقعیت جغرافیایی هر دانشگاه

- تاکید تداوم آموزش الکترونیکی در کنار آموزش حضوری

- فعال بودن کارگاه های دروس عملی و آزمایشگاه ها

- توجه به ساختار متفاوت هر دانشگاه قبل از هر تصمیم گیری

- در نظر گرفتن مسائل مالی و هزینه بالای تجهیز و تعمیر و مناسب سازی خوابگاه های دانشگاهی

- توجه به تغذیه و مشکل چند برابر شدن قیمت غذای دانشجویی

- هزینه بالای رعایت کردن پروتکل های بهداشتی در شرایط برگزاری کلاس های حضوری (رعایت فضای مورد نیاز برای هر دانشجو، مواد ضدعفونی کننده و ماسک و تجهیزات مورد نیاز برای پیشگیری از بیماری و …)

- فراهم آوردن شرایطی برای حمایت های مادی دولت علاوه بر کمک های وزارت علوم

- توافق در ایجاد وحدت رویه در نظام پرداخت های درون دانشگاهی (هزینه های پرداخت حقوق و مزایای شاغلین دانشگاه ها که بخش اعظمی از بودجه دانشگاه ها را شامل می شود)

- جدی گرفتن بحث بومی گزینی در شرایط کرونا چرا که دانشجویان بومی نیازی به استفاده از خوابگاه ندارند

- در نظر گرفتن ابعاد حقوقی در بحث حضوری شدن دانشگاه ها و عواقب احتمالی آن

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تأکید بر ضرورت از سرگیری آموزش حضوری با تداوم آموزش های الکترونیکی، بررسی پیشنهادات دانشگاه ها در تنظیم لایحه بودجه سال 1401" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأکید بر ضرورت از سرگیری آموزش حضوری با تداوم آموزش های الکترونیکی، بررسی پیشنهادات دانشگاه ها در تنظیم لایحه بودجه سال 1401"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید