فعالیت های معدنی ایران در غرب افریقا توسعه یافت

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، تهران (پانا) - رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران گفت کشور اقتصادی واقع در غرب قاره سیاه، از پتانسیل بسیار خوبی برای توسعه فعالیت های معدن کاران و سرمایه گذاران ایرانی به ویژه در زمینه استخراج و فراوری طلا و بوکسیت برخوردار است.

فعالیت های معدنی ایران در غرب افریقا توسعه یافت

به گزارش ایرنا،تقی نبئی امروز (پنجشنبه) به امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان نظام مهندسی معدن ایران و اتاق معادن کشور مالی در هفته گذشته اشاره نمود و اضافه نمود: توافق شد تا گروه هایی از هر طرف جلسات کارشناسی را برای جزئیات مواردی که در تفاهم نامه ذکر شده، آنالیز نمایند و به همین منظور جلسات برخط و مجازی از اواخر همین هفته شروع خواهد شد.

وی بیان داشت: اولویت همکاری ها در ابتدا در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی، تهیه بسته های سرمایه گذاری، آموزشی، پژوهشی و بعلاوه تبادل استاد و دانش پذیر خواهد بود.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران به تسهیلات کشور مالی برای سرمایه گذاران خارجی اشاره نمود و گفت: سرمایه گذارانی که بیش از 25 میلیون دلار بتوانند در این کشور سرمایه گذاری نمایند، تا 30 سال از هر گونه مالیات معاف می شوند که به ویژه فرصتی برای انجام اکتشافات سیستماتیک و به روز است.

وی ابراز امیدواری کرد که بتوان کنسرسیوم هایی در ایران برای کار در معادن این کشور به ویژه معادن سرشار بوکسیت تشکیل داد.

نبئی با اشاره به اینکه برنامه هایی برای تولید آلومینا و کنسانتره سنگ آهن در این کشور داریم، اعلام نمود: با توجه به نبود زیرساخت های مناسب به ویژه زیرساخت ریلی در کشور مالی، در نظر داریم تا در راستای به صرفه شدن پروژه ها، زیرساخت لازم را برای فرآوری مواد و تولید محصولات با ارزش اضافه نموده بیشتر در این کشور به انجام برسانیم.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران بعلاوه با اشاره به کمبود برق در مالی، گفت: باید بتوانیم دانش بومی تولید برق را به این کشور انتقال دهیم تا بتوانیم برنامه های فرآوری مواد را بهتر به انجام برسانیم.

وی یادآوری کرد: تمامی این مسائل ذهنیت های اولیه است که پس از برگزاری جلسات کارشناسی و در نظر گرفتن اولویت ها، تیم های کارشناسی برای رویت شرایط این کشور و موارد ادعا شده به مالی اعزام خواهند شد.

نبئی تاکید نمود: فعالان معدنی کشورمان اگر بخواهند به استخراج و تولید مواد معدنی خام در مالی بپردازند، به طور قطع با محدودیت هایی همانند فاصله زیاد این کشور و هزینه های بالای حمل و نقل روبرو شده و از صرفه مالی لازم برخوردار نخواهد بود، اما اگر به تقویت ارزش اضافه نموده محصولات بپردازند، از توجیه پذیری لازم برخوردار خواهد شد.

وی اضافه نمود: به طور مثال اگر علاوه بر آلومینا بتوان به آنالیز و در نهایت استحصال گالیم و ژرمانیم پرداخت و درباره سایر محصولات بوکسیت و لاتریتی نیز فعالیت کرد که بسیار با ارزش و گرانبها هستند و در چون در حد گرم و کیلوگرم قابلیت عرضه دارند، قابلیت حمل راحت تر و حتی با هواپیما را خواهند داشت.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران یادآور شد: ذخایر بوکسیت کشورمان بسیار محدود است، به طوری که بزرگترین ذخیره شناسایی شده کشور حدود 20 میلیون تن ذخیره دارد، اما کشور مالی در زمینه بوکسیت فقط در یک مورد بیش از 570 میلیون تن ذخیره دارد که بهره برداری از آنها می تواند توسعه برون مرزی صنعت آلومینیوم ما را تضمین کند.

وی گفت: تولید برق و ریل در ایران بومی است و می توان در زمینه تولیدات برق و حمل و نقل ریلی به مالی یاری هایی داشت، اما در اولویت نخست همکاری ها با این کشور نیست.

نبئی در عین حال، زیرساخت های حمل و نقلی کشورهای همسایه مالی نظیر گینه و سنگال را به نسبت مطلوب توصیف کرد که می تواند به یاری فعالان معدنی ایرانی برای حمل و نقل محصولات فرآوری شده با ارزش اضافه نموده بالاتر بیاید.

وی بعلاوه اعلام نمود: در موضوع طلا دانش و تجربه خوبی در کشور وجود دارد و به خصوص در یک دهه اخیر توسعه خوبی را در این بخش شاهد بودیم و با توجه به این که بیش از 30 درصد استخراج طلا در کشور مالی به صورت سنتی انجام می گردد، می تواند زمینه خوبی برای فعالیت معدن کاران و متخصصان ایرانی در این بخش باشد.

مالی به طور سنتی یک کشور طلاخیز شناخته می گردد، به طوری که سالیانه بین 50 تا 62 تن طلا به صورت صنعتی از 14 معدن استخراج می گردد که 66 درصد صادرات، 10 درصد تولید ناخالص ملی و 25 درصد بودجه این کشور را تشکیل می دهد.

از سایر معادن طلا نیز به طور سنتی 25 تا 30 تن طلا در سال استخراج می گردد و علاوه بر آن مالی سرشار از معادن آهن، بوکسیت، اورانیوم، لیتیم و منیزیم است که کمتر به آنها پرداخته شده است.

تفاهم نامه همکاری بین ایران و مالی یکشنبه (هفتم آذرماه) به امضای تقی نبئی رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران و پونا عبدوالایه رییس اتاق معادن کشور مالی رسید.

مطابق مفاد این تفاهم نامه، سازمان نظام مهندسی معدن برای همکاری با اتاق معادن کشور مالی در مورد آموزش کارشناسان و مهندسان معدن مالی در این کشور یا ایران به وسیله سامانه های آموزشی موجود، توسعه معادن و صنایع معدنی این کشور به وسیله شرکت های عضو سازمان نظام مهندسی معدن ایران و فعال در زمینه های اکتشاف (ژئوفیزیک، ژئوشیمی، زمین شناسی)، استخراج (طراحی و اجرا)، تولید (تست آزمایشگاهی، طراحی، اجرا، پیاده سازی تجهیزات و تاسیسات) و خدمات فنی مهندسی همکاری خواهد نمود.

بعلاوه سازمان نظام مهندسی معدن ایران به ارائه مشاوره مالی و سرمایه گذاری به اتاق معادن مالی به وسیله تهیه بسته سرمایه گذاری معادن مالی برای سرمایه گذاران بالقوه ایرانی خواهد پرداخت.

برپایه این گزارش، هر دو طرف توافق کردند که دانش و تجربیات اعضای خود را به وسیله ترتیب دادن بازدیدهای معدنی، سمینارها، وبینارها و نمایشگاه ها بین دو کشور ایران و مالی تبادل نمایند.

مالی با نام رسمی جمهوری مالی کشوری محصور در خشکی واقع در غرب آفریقا است. مالی از شمال شرقی با الجزایر و از خاور و جنوب شرقی با نیجر و ازجنوب خاوری با بورکینافاسو و از جنوب با ساحل عاج و از جنوب غربی با گینه و از خاور با سنگال و از شمال غربی و غرب با موریتانی مرز مشترک دارد.

مالی در جنوب صحرای بزرگ آفریقا قرار گرفته و بخش هایی از آن در این صحرا واقع شده است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "فعالیت های معدنی ایران در غرب افریقا توسعه یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت های معدنی ایران در غرب افریقا توسعه یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید