مسکو: آمریکا با دقت بیشتری برجام را بخواند

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین امروز شنبه با انتشار پیامی در توئیتر خود نوشت: آمریکا به اشتباه فکر می نماید بندهای 10 و 11 قطعنامه 2231 شورای امنیت (قطعنامه تأئید برجام) به این کشور اجازه بازگرداندن تحریم های سازمان ملل را علیه ایران می دهد.

مسکو: آمریکا با دقت بیشتری برجام را بخواند

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین در این باره نوشت: ضروری است شرکای آمریکایی این توافق را با دقت بیشتری بخوانند. هر دو بند ذکر شده به صراحت نشان می دهد که اینگونه اقدامات تنها به وسیله روندی که در برجام تعریف شده، قابل انجام است.

میخائیل اولیانوف در این خصوص ادامه داد: بنابراین، آمریکا اگر تصمیم به بازگشت تحریم ها دارد، ابتدا ضروری است این موضوع را به کمیسیون مشترک برجام ارجاع دهد. این کار هم نیازمند آن است که امریکا شرایط خود را به عنوان عضوی از این کمیسیون بازیابی کند و از تطبیق کامل برجام به شیوه قابل راستی آزمایی اطمینان حاصل گردد.

لازم به ذکر است، نیویورک تایمز پیشتر در گزارشی از نقشه جدید مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا علیه ایران اطلاع داد و گفت که وی به دنبال عذر و بهانه ای قانونی است که با اتکا به آن، دولت واشنگتن را همچنان یکی از طرفین برجام جا بزند؛ آن هم با این نیت که به عنوان ذی نفع، شورای امنیت سازمان ملل را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، تحت فشار قرار دهد.

این در حالی است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشتر ودر 8 ماه می سال 2018 (18 اردیبهشت ماه سال 97) در اقدامی یکجانبه، از توافق هسته ای با ایران پا پس کشید و قطعنامه 2231 شورای امنیت را نقض کرد.

البته در این استدلال حقوقی، به جای عضویت از واژه مشارکت/participation استفاده خواهد شد تا پشت پا زدن ترامپ به برجام توجیه گردد.

همزمان با ارائه نسخه قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، چندی است که راهبرد جدید دولت ترامپ هم در کوشش برای تدوین است.

در حالی که دُور قبلی تحریم های تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر به انتها می رسد، پمپئو با اِشراف به این مسئله که به احتمال زیاد پیشنهاد تمدید آن با مخالفت روسیه و چین روبرو خواهد شد؛ به دسیسه جدیدی روی آورده است.

چنانچه تمدید تحریم تسلیحاتی میسر نگردد و آمریکا خود را همچنان یکی از طرفین برجام معرفی کند؛ می تواند از حق خود به عنوان عضو ذی نفع در توافق برای فعال کردن مکانیسم ماشه (snap back) و بازگرداندن همه تحریم های نفتی و بانکی که پیش از برجام وجود داشت، استفاده کند.

در صندلی تئوری، بازگشت به تحریم های سابق به منزله ملزم بودن همه اعضای سازمان ملل به تبعیت از آن است.

دیپلمات های اروپایی که در جریان راهبرد جدید دولت واشنگتن هستند می گویند، پمپئو و ترامپ به دنبال بازگشت گزینشی به برجام هستند تا دستورکار خود را پیش ببرند.

قرار است این راهبرد در فصل پاییز و در هفته های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری 2020 که در ماه نوامبر عملی گردد.

اما از محاسبات سیاسی که بگذریم، نقشه اصلی دولت ترامپ بسیار فراتر از اعمال تحریم های سنگین علیه ایران است و در واقع، آنها می خواهند با در هم کوبیدن برجام، تهران را وادار به رها کردن توافق منسوب به دولت اوباما نمایند و آن را با توافق جدیدی که مورد تائید ترامپ است، جایگزین نمایند.

پمپئو وزیر خارجه دولت ترامپ در بیانیه ای خطاب به نیویورک تایمز مدعی شده که آمریکا نمی تواند ظرف 6 ماه آینده، به ایران اجازه خرید تسلیحات متعارف را بدهد و اوباما هرگز نباید با لغو تحریم تسلیحاتی این کشور موافقت می کرد.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: آمریکا آماده است تا از همه گزینه های دیپلماتیک برای تضمین تداوم تحریم تسلیحاتی ایران استفاده کند.

به گزارش وبلاگ ارم گفتگو، در مورد کوشش های آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، آسوشیتدپرس پیشتر در گزارشی گفت: واشنگتن میخواهد پیش نویس قطعنامه ای را که برای تمدید این تحریم ها علیه ایران تهیه نموده، در ماه می (اردیبهشت-خرداد) که استونی به عنوان متحد ناتویی آمریکا ریاست دوره ای شورای امنیت را به عهده می گیرند، به رأی بگذارند.

این پیش نویس که در هفته گذشته میان شماری از اعضای شورای امنیت توزیع شده است خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران تا مدت نامشخص است.

بر اساس این گزارش، مقامات دولت آمریکا مدعی شده اند با توجه به اینکه ایران دیگر به مفاد برجام پایبند نیست واشنگتن می تواند اعضای شورای امنیت را برای تمدید این تحریم ها علیه ایران مجاب نماید؛ این در حالی است که با خروج واشنگتن از برجام، این کشور دیگر از نظر قانونی عضوی از توافق هسته ای سال 2015 میان کشورهای 1+5 با ایران نبوده و لذا نمی تواند از مکانیسم ماشه سوءاستفاده کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مسکو: آمریکا با دقت بیشتری برجام را بخواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکو: آمریکا با دقت بیشتری برجام را بخواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید