پیغام ویدئویی شیخ زکزاکی درباره وضعیتش در هند

شیخ ابراهیم زکزاکی در یک پیغام ویدئویی گفت دولت نیجریه در خصوص وضعیت سلامت او اطلاعات نادرستی به طرف هندی داده و در امر درمان مانع تراشی نموده است، به همین دلیل او ترجیح می دهد که به کشور دیگری منتقل گردد.

پیغام ویدئویی شیخ زکزاکی درباره وضعیتش در هند

به گزارش گروه مانیتورینگ بین الملل خبرنگاران، شیخ ابراهیم زکزاکی از رهبران مسلمانان نیجریه که این هفته برای درمان به هند منتقل شده، با انتشار یک پیغام ویدئویی به تشریح کارشکنی های اجرا شده توسط دولت نیجریه پرداخت و گفت ترجیح می دهد به کشورش خودش بازگردد و از آنجا در صورت امکان به کشور دیگری برود که شرایط درمان مهیا باشد.

شیخ زکزاکی در این پیغام عنوان می نماید که مقام های نیجریه ای بر خلاف برنامه از پیش معین شده ابتدا قصد داشته اند وی را به بیمارستان دیگری منتقل نمایند. به گفته وی، فرستادگان دولت نیجریه بعدا نیز اطلاعات غلطی در خصوص پرونده سلامت وی در اختیار مقام های هندی قرار داده اند و همین امر روند درمان را مختل نموده است.

وی گفت پزشکان هندی به او گفته اند که از بیماری های او هیچ اطلاعی ندارند و روند آزمایشات باید از ابتدا شروع گردد. به گفته شیخ زکزاکی، پزشکان هندی حتی از اینکه در بدن او گلوله وجود دارد نیز اطلاع نداشته اند.

زکزاکی در ادامه با بیان اینکه اقدام نیجریه در انتقال او به هند بر دروغ بنا شده، گفت: دیروز با یکی از مأموران سفارت نیجریه گفت وگویی داشتیم و به او گفتیم که ما اگر شرایط ما را بپذیرند، ترجیح می دهیم که به نیجریه بازگردیم.

این رهبر مسلمانان نیجریه اضافه کرد: دولت هند تنها دو ساعت به ما وقت داد که تصمیم بگیریم که آیا شرایط بیمارستان را می پذیریم یا می خواهیم به نیجریه بازگردیم. به آن ها گفتیم که این شرایط را نمی پذیریم و ترجیح می دهیم که به کشور خودمان بازگردیم. اما با گذشت 24 ساعت، هنوز پاسخی نداده اند.

او در خاتمه گفت: کشورهای بسیار دیگری وجود دارد. ما به نیجریه باز می گردیم و اگر هریک از آن کشورها شرایط ما را پذیرفتند، به آنجا می رویم.

پیش از این هم دختر و چند منبع نزدیک به شیخ زکزاکی گفته بودند که وی عملا در بیمارستان محبوس شده و روند درمانی او نیز شروع نشده است.

زکزاکی رهبری جنبش اسلامی نیجریه را بر عهده دارد و از خاتمه سال 2015 تاکنون در حبس به سر برده است. این در حالی است که در سال 2016 دادگاهی در نیجریه حکم به آزادی وی داده بود، اما دولت نیجریه تاکنون از پذیرش آن حکم سر باز زده است.

سه سال و نیم پیش صدها نیروی ارتش نیجریه با حمله به حسینیه شهر زاریا چندصد نفر از اعضای جنبش اسلامی از جمله چند فرزند شیخ زکزاکی را به قتل رسانده و شمار زیادی را نیز بازداشت کردند. در آن حادثه زکزاکی نیز به شدت مجروح شد و یک چشم خود را از دست داد. از آن موقع تاکنون وضعیت سلامت زکزاکی رو به افول رفت، تا جایی که عملا امکان درمان وی در نیجریه وجود نداشت.

دو هفته پیش پس از مدت ها کش و قوس، بالأخره دادگاهی در نیجریه با انتقال شیخ زکزاکی به هند برای درمان، موافقت کرد. وی دو روز پس وارد هند شد و از آنجا تحت الحفظ به بیمارستان منتقل شده است. با این وجود به نظر می رسد کارشکنی های اجرا شده، عملا روند درمان وی را مختل نموده است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "پیغام ویدئویی شیخ زکزاکی درباره وضعیتش در هند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام ویدئویی شیخ زکزاکی درباره وضعیتش در هند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید